News

Koronawirus w Polsce: co będzie otwarte od 4 maja? [II ETAP]

Koronawirus w Polsce: co będzie otwarte od 4 maja? [II ETAP]

fot. pixabay.com/

Co ma być otwarte od 4 maja? Premier Mateusz Morawiecki w konferencji z 29 kwietnia zapowiedział rozluźnienie obostrzeń, które zostały nałożone w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

Rozwój epidemii koronawirusa w Polsce spowodował wprowadzenie stanu epidemicznego w kraju. Ten krok wiązał się z nałożeniem licznych restrykcji takich jak m.in.: zamknięcie granic, zawieszenie nauki w szkołach i na uczelniach wyższych, zakaz imprez masowych oraz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

Koronawirus w Polsce: te obostrzenia przedłużono DO ODWOŁANIA! >>

Koronawirus: II etap łagodzenia obostrzeń od 4 maja

Na konferencji, która odbyła się w sobotę 25 kwietnia 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozluźnienie obostrzeń. Od 4 maja Polacy będą mogli wrócić do uprawiania sportu na świeżym powietrzu na obiektach do tego przeznaczonych. Na dostępnych boiskach i orlikach będzie mogło przebywać maksymalnie sześć osób. Dopuszczalne są także takie dyscypliny uprawiane na świeżym powietrzu jak tenis ziemny. Otwarcie obiektów sportowych przewidziane jest jako drugi etap rozluźnienia obostrzeń.

Obiekty na otwartej przestrzeni będą dostępne dla maksymalnie sześciu osób, obiekty typu korty tenisowe będą dostępne dla dwóch osób przebywających na jednym korcie. Wszystkie czynności wykonywane na tych obiektach, czyli już stricte trening sportowy, będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt (...) będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wiadomo także, że od 4 maja sportowcy, którzy przygotowują się do zawodów, będą mogli wznowić treningi indywidualne. W maju zawodnicy Ekstraklasy wrócą do treningów, po to, żeby pod koniec miesiąca móc wznowić rozgrywki. Mecze będą rozgrywane bez udziału kibiców. Liga żużlowa ma być wznowiona w połowie czerwca.

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty: podano terminy! Kiedy powrót do szkoły? >>

Obostrzenia – co będzie otwarte od 4.05?

W środę 29 kwietnia odbyła się kolejna konferencja premiera Morawieckiego, podczas której ogłoszona została oficjalna data wprowadzenia II etapu znoszenia obostrzeń. Co będzie otwarte od 4 maja?

4 maja zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych (pod rygorem bezpieczeństwa i z zachowaniem wszelkich obostrzeń dotyczących higieny, noszenia maseczek itp.). II etap przewiduje też otwarcie galerii sztuki, muzeów, a także od 6 maja ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli. Zostanie też przywrócona możliwość uczęszczania na zabiegi rehabilitacyjne i otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe. 

Takie miejsca jak salony fryzjerskie, kosmetyczne mają zostać przywrócone do działalności w kolejnym, trzecim etapie. Z kolei etap czwarty to otwarcie siłowni, basenów i obiektów kultury takich jak kina i teatry (również w nowym reżimie sanitarnym).

Od czego zależy przejście do kolejnych etapów? Przejście do trzeciego i czwartego etapu jest uzależnione od tego ile będzie zachorowań w kraju. Kolejnym wyznacznikiem jest liczba dostępnych łóżek w szpitalach. Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy wejdą w życie dalsze etapy.

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.