Reklama
placeholder
News

Gale freak fightowe zostaną zabronione? Zainteresował się nimi Rzecznik Praw Obywatelskich

Gale freak fightowe zostaną zabronione? Zainteresował się nimi Rzecznik Praw Obywatelskich

fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Czy to koniec gal freak fightowych? Ich sprawą niedawno zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który jest wyraźnie zaniepokojony ich organizacją i nie ma wątpliwości, że są one szkodliwe dla społeczeństwa

Nie da się ukryć, że gale freak fightowe cieszą się popularnością nie tylko wśród dorosłych, ale też młodszych widzów, którzy mają okazję oglądać w oktagonie m.in. swoich ulubionych influencerów. W regulaminie nadchodzącej gali FAME MMA 22, która odbędzie się na PGE Narodowym 31 sierpnia 2024 roku, można nawet przeczytać, że na żywo będą mogły obejrzeć ją osoby, które ukończyły zaledwie 13 lat, pod warunkiem, że będą pod opieką osoby dorosłej. Przed galą odbyły się konferencje z udziałem uczestników, które - podobnie jak w przypadku innych gal - nie stroniły od kontrowersji. Nieustanne zainteresowanie wokół gal freak fightowych przykuło uwagę Rzecznika Praw Obywatelskich, który postanowił podjęć wobec nich pewne kroki. 

Chajzer REZYGNUJE z walki na FAME MMA, ale i tak wyzywa Gimpera >>

Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykował gale freak fightowe

Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości, że zachowania uczestników gal freak fightowych mogą pozostawać w sprzeczności z wartościami ogólnospołecznymi. Tak wynika z informacji, którą na swoim InstaStory podzielił się dziennikarz Radek Karbowski. Rzecznik Praw Obywatelskich jest też zdania, że freak fighty mogą:

Zachęcać odbiorców do zachowań niemoralnych oraz sprzecznych z prawem.

Budda został oszukany przez fana? Stracił kilka tysięcy złotych >>

Szczególnie zaniepokoił go fakt, że treści udostępniane przez organizatorów gal są łatwo dostępne dla dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich nie pozostał też obojętny na wniosek, który jakiś czas temu złożyła Maja Staśko. Lewicowa aktywistka niegdyś sama brała udział w walce MMA. W swoim wniosku wskazała, że:

Podczas konferencji poprzedzających gale regularnie dochodzi do przemocy fizycznej, słownej i spychicznej, dręczenia ludzi, pochwalania i nawoływania do popełnienia przestępstwa czy prezentowania treści pornograficznych.

Zastępca Rzecznik Praw Obywatelskich, Stanisław Trociuk, zwrócił się już w tej sprawie do Przewodniczącego KRRiT, Ministerstwa Aktywów Państwowych, dyrektora NASK i Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Na ten moment nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy gal freak fightowych.

[AKTUALIZACJA 23.08.2024]

Organizatorzy gali FAME MMA zareagowali na opinię Rzecznika Praw Obywatelskich i przesłali Przeglądowi Sportowemu Onet następujące oświadczenie:

Wczoraj opublikowana została treść interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich ws. podejrzeń wobec gal freak fightowych o promowanie przemocy i innych patologicznych zachowań. Federacja FAME przyjęła to z zainteresowaniem, ale także z dużym zaniepokojeniem. Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk, Piotr Lisek, Piotr Świerczewski, Ewa Brodnicka, Ewa Piątkowska — to światowej klasy sportowcy, niektórzy reprezentowali nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich. Jesteśmy dumni, że o każdej z tych osób możemy powiedzieć zawodnik/zawodniczka FAME. Jesteśmy pewni, że swoją postawą promują właściwe wartości i nie mają nic wspólnego z zachowaniami patologicznymi.

Organizatorzy wystosowali też list do Rzecznika Praw Obywatelskich Pana prof. dr hab. Marcina Wiącka. Poniżej znajdziecie jego fragment:

Będąc odpowiedzialnym organizatorem wydarzeń sportowo-rozrywkowych, wraz z podnoszeniem jakości oferowanych gal głęboko weszliśmy także w regulację akceptowalnych zachowań osób związanych z naszą federacją. Oczywiście nie do końca jesteśmy w stanie wpłynąć na to, jak w życiu prywatnym czy w codziennej działalności internetowej zachowują się osoby prywatne, jakimi są poszczególni zawodnicy, jeśli jednak ich działalność jest związana z galami FAME, to podlega ona określonym rygorom. Jako jedyna federacja freak fight wyeliminowaliśmy z naszych programów żargon więzienny oraz mowę nienawiści.

Organizatorzy zapewnili też, że zapewniają swoim zawodnikom odpowiednią opiekę i reagują, kiedy ktoś łamie zasady:

Zawodnicy, którzy nie stosują się do naszych zasad, podlegają karom finansowym oraz dyscyplinarnym. Jako jedyna federacja w Polsce zapewniamy naszym zawodnikom darmową opiekę psychologiczną i popularyzujemy profilaktykę zdrowia psychicznego. W świetle zarzutów, które w piśmie są kierowane ogólnie wobec całej branży (przy czym w treści pada nazwa tylko naszej federacji) pragniemy zauważyć, że w żadnym z niemal 30 zorganizowanych przez nas wydarzeń nie było sytuacji, która skutkowałaby jakimkolwiek postępowaniem prowadzonym wobec FAME.

Rzecznik Praw Obywatelskich dostał też zaproszenie na galę FAME MMA 22:

W związku z powyższym pragniemy wyrazić naszą pełną gotowość do spotkania z Panem Rzecznikiem w celu przybliżenia profilu działalności federacji FAME MMA, jak również rozmowy o możliwych działaniach na rzecz eliminacji szkodliwych społecznie zjawisk w przestrzeni internetowej. Jeśli tylko byłoby to możliwe, zapraszamy Pana Rzecznika na najbliższą galę FAME 22, tak by mógł Pan osobiście dotknąć opisywanej problematyki. Z miłą chęcią będziemy Pana gościć, pokazując nasze działania.

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama