Fot. Pixabay.com
Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych. Od kiedy zostanie wprowadzony, na czym polega i kto go będzie uczył?
Rok szkolny 2021/2022: kalendarz dni wolnych >>
Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot w szkołach
8 marca 2022 roku Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenia, które dotyczą zmian w edukacji.
Historia i teraźniejszość będzie w szkołach ponadpodstawowych od 1 września 2022 roku. Nowy przedmiot zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).
Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił:
- liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
- technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
- branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina.
Przedmiot będzie wprowadzany w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia, a w kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy.
Matura i egzamin ósmoklasisty 2022: terminy. Kiedy egzaminy? >>
Uczniowie, którzy zaczęli naukę w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023 będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie.
Historia i teraźniejszość – będzie kurs dla nauczycieli
Przedmiotu historia i teraźniejszość będą uczyć nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.
Od czerwca 2022 roku nauczyciele będą mogli brać udział w kursie online, który ma pomóc przygotować się do prowadzenia zajęć z nowego przedmiotu od roku szkolnego 2022/2023.
Matura 2023 i 2024 ze zmianami. Jakie są wymagania? >>
HiT – nowy przedmiot. Czego będzie uczyć?
Pod koniec 2021 roku MEiN informowało, że w ramach historii i teraźniejszości uczniowie będą się uczyć zagadnień z obowiązującej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnień z historii najnowszej – dziejów powojennych od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat.
Można powiedzieć, że to uzupełniona i poszerzona kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej. Będzie też zapewniona korelacja z podstawą programową historii w szkołach ponadpodstawowych, tak aby treści z zakresu historii najnowszej powtarzały się jedynie na tyle, na ile jest to konieczne.
Treści z dotychczasowego przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych – czytamy na stronie internetowej ministerstwa.
1200 zł miesięcznie za pomoc uchodźcom? Jest propozycja ustawy >>
Więcej informacji na temat zmian znajdziecie na stronie internetowej gov.pl.