Fot. Pexels.com
Matura 2023 i 2024 ma odbyć się na nowych zasadach. Jakiś czas temu Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wymagania dotyczące egzaminów dojrzałości dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz 5-letniego technikum. Co się zmieni?
Matura 2022 – kiedy wyniki, dodatkowy termin i poprawka? >>
Matura 2023, 2024 – wymagania. Przedmioty, czas trwania
Maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do czterech (a nie jak do tej pory trzech) egzaminów pisemnych. Chodzi o egzaminy z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym ma być konieczne uzyskanie 30% z możliwych do zdobycia punktów.
Egzamin ustne – z języka polskiego i obcego nowożytnego – będą obowiązkowe.
Czas, jaki uczniowie będą mieli na rozwiązanie arkuszy egzaminacyjnych, też ulegnie zmianie. Matura z języka polskiego potrwa 240 minut na poziomie podstawowym i 210 minut na poziomie rozszerzonym. Do tej pory było to odpowiednio 170 i 180 minut.
Egzamin z matematyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym będzie trwał 180 minut. Aktualnie czas przeznaczony na maturę z matematyki na poziomie podstawowym to 170 minut. Matura rozszerzona z matematyki trwa 10 minut dłużej.
Nowy przedmiot w szkołach już pewny. Od kiedy, na czym polega i kto go będzie uczył? >>
Ze 170 i 180 minut do 210 minut ma zostać wydłużony egzamin pisemny z języka mniejszości narodowej. Tyle samo potrwa egzamin pisemny z języka mniejszości etnicznej lub z języka regionalnego.
Matura 2023, 2024 – lista lektur
Absolwenci szkół średnich będą musieli przyswoić dłuższą listę lektur obowiązkowych.
Zmiany w szkołach od 1 września. 'Strzelanie na strzelnicach i zapoznawanie się z bronią >>
Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że w latach 2023 i 2024 egzamin ósmoklasisty oraz egzamin maturalny będą przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie – jak miało to miejsce do roku 2020 włącznie – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zmiana ta wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania wymagań egzaminacyjnych do specyfiki kształcenia związanej z epidemią SARS-CoV-2.
Pełną listę wymagań egzaminacyjnych na egzaminie maturalnym 2023 i 2024 znajdziecie tutaj.