fot. pexels.com
Kiedy powrót do szkoły? Jest oficjalna decyzja w tej sprawie. Kiedy wrócą lekcje stacjonarne?
Wyższe oceny i promocja do następnej klasy dla wszystkich? To pomysł Rzecznika Praw Dziecka >>
Aby zapobiec rozwojowi epidemii koronawirusa w Polsce, kilka miesięcy temu rząd podjął decyzję m.in. o odwołaniu lekcji w szkołach. Zajęcia nie odbywały się stacjonarnie od połowy marca 2020 roku. Wprowadzono edukacje przez internet.
Na początku planowano, że szkoły będą zamknięte przez 2 tygodnie – do 25 marca, jednak z czasem ten okres przedłużano. Kiedy uczniowie wrócą do ławek szkolnych?
Kiedy powrót do szkoły? Decyzja MEN
W czasie konferencji, która odbyła się 1 czerwca 2020 roku, Dariusz Piontkowski poinformował, że nauka na odległość została przedłużona do końca roku szkolnego 2019/2020.
Do 26 czerwca będzie realizowane kształcenie na odległość, przed wakacjami uczniowie nie powrócą już do tradycyjnych zajęć stacjonarnych – cytuje słowa Ministra Edukacji Narodowej portal Onet.
Minister dodał, że w dniach, w których będą odbywać się egzaminy ósmoklasisty oraz matury lekcje przez internet nie będą prowadzone.
W tych kilku dniach uczniowie nie będą realizowali kształcenia na odległość. Do tego jest jeszcze Boże Ciało, co powoduje że według nas nie było już potrzeby przywracania tych tradycyjnych zajęć w szkołach. Przypomnę, że jest możliwość odbywania konsultacji, one będą mogły się odbywać do końca zajęć dydaktycznych, ale już fizycznie w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami – mówił.
Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty: podano terminy! >>
Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej wyraził nadzieję, że „od września będzie możliwa tradycyjna forma nauki”. Minister zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie zależy od rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce.
Przypomnijmy, że lekcje w szkołach nadal nie odbywają się stacjonarnie, jednak od 25 maja wprowadzono możliwość organizacji zajęć opiekuńczych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Od tego dnia w placówkach odbywały się również stacjonarne konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów.
Z kolei od 1 czerwca konsultacje są możliwe dla wszystkich uczniów. Od pierwszego dnia miesiąca w szkołach średnich będą mogły być realizowane również zajęcia praktyczne.
Matura i egzamin ósmoklasisty: zasady bezpieczeństwa już znane. Lista jest długa >>
Konsultacje dla uczniów – zasady w szkołach
Jak podaje Onet, od 1 czerwca 2020 roku szkoły mają obowiązek organizacji konsultacji dla wszystkich uczniów. Uczestnictwo w nich nie jest jednak obowiązkowe. Co ważne, w czasie takich spotkań należy stosować się do wytycznych Ministerstw Edukacji i Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Dyrektor szkoły oraz nauczyciele mają przygotować harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych, a także procedury przychodzenia, wychodzenia czy przebywania uczniów w szkole, uwzględniając:
- 4 metry kwadratowe na osobę
- Zasadę zachowania 2 metrów dystansu społecznego
- 1,5 metra odstępu między stolikami w sali podczas konsultacji.
- Do 12 uczniów na konsultacji. (Jak czytamy na stronie Onet.pl, „w uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można zwiększyć liczbę uczniów – nie więcej niż o dwoje. W miarę możliwości konsultacje dla tej samej grupy uczniów mają się odbywać w tej samej sali”).
- W konsultacjach stacjonarnych mogą uczestniczyć tylko zdrowi uczniowie, bez objawów choroby zakaźnej. Uczeń nie może z nich skorzystać, jeśli mieszka z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji.
Warto dodać, że Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży – Bezpieczne Wypoczynek. Szczegóły znajdziecie na tej stronie.