News

Lek na koronawirusa polskiej produkcji! Jesteśmy pierwsi?

Lek na koronawirusa polskiej produkcji! Jesteśmy pierwsi?

fot. pixabay.com

Powstał lek na koronawirusa polskiej produkcji! Jesteśmy pierwsi? Sprawdźcie co już wiadomo o specyfiku. 

Według informacji przekazanych przez przedsiębiorstwo farmaceutyczne Biomed Lublin, właśnie został wyprodukowany lek na wirusa COVID-19. Już wkrótce trafi on do badań klinicznych, a pierwsze próby kontrolne miały potwierdzić jego skuteczność. O nowości poinformowano na specjalnej konferencji prasowej.

Koronawirus: do kiedy będziemy nosić maseczki? Termin jest odległy >>

Lek na koronawirusa polskiej produkcji. Od kiedy? 

Podaje się, że lek na koronawirusa powstał dzięki wyizolowaniu przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Co ciekawe, został opracowany ma bazie osocza osób, które przeszły już zarażenie koronawirusem i wyzdrowiały. Dawcami byli przede wszystkim górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

To co dla mnie jest ważne, to fakt, że jest to produkt, który nie jest nowy, który ma znany profil bezpieczeństwa i który był wcześniej podawany pacjentom. Tak więc, w przeciwieństwie do większości innych znanych leków, które są w opracowaniu, można mieć nadzieję, że znajdzie on szybko zastosowanie w klinice i będzie szansa na sprawdzenie, czy jesteśmy faktycznie w stanie pomóc pacjentom - powiedział profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie cytowany przez Radio Zet. 

Zaległy urlop TYLKO do 30 września. Inaczej grożą kary >>

Preparat już niedługo ma trafić do badań klinicznych, które mają objąć około 400 pacjentów. Czy szczepionka jest bezpieczna? Na to pytanie odpowiedział członek zarządu producenta leku.

Profil bezpieczeństwa leku jest znany. Co to znaczy? Immunoglobuliny i produkty krwiopochodne zawierające immunoglobuliny są preparatami stosowanymi od dziesięcioleci. Używamy technologii takiej, którą stosujemy do produkcji naszych innych leków. Skuteczność będzie potwierdzona. Badania bardziej pomogą dobrać dawkę. Natomiast bezpieczeństwo jest pełne. A wątpliwości wokół "trybu epidemicznego" dotyczą głównie bezpieczeństwa. Nie ma wątpliwości przy stosowaniu leczenia immunoglobulinami - zapewnił Piotr Fic z Biomed Lublin.

Badania potwierdzające skuteczność szczepionki mają potrwać około czterech miesięcy. Oznacza to, że wyników możemy się spodziewać już w tym roku. W przypadku sukcesu lek będzie dostępny już w 2021 roku.
 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.