News

Zaległy urlop TYLKO do 30 września. Inaczej grożą kary

Zaległy urlop TYLKO do 30 września. Inaczej grożą kary

Fot. Pixabay.com

Zaległy urlop może być wykorzystany tylko do 30 września. Jeśli wolnego nie będzie, grożą surowe kary. 

Koronawirus: do kiedy będziemy nosić maseczki? Termin jest odległy >>  

Jeśli nie wykorzystaliście jeszcze całego urlopu za 2019 rok, to ostatni moment, żeby to zrobić. Według obowiązujących przepisów, ostatni dzień udzielania przez pracodawcę zaległego wolnego upływa w środę 30 września.

Pracodawca ma obowiązek udzielić zaległego urlopu za ubiegły rok najpóźniej do 30 września kolejnego roku. W tym wypadku decyduje pierwszy dzień urlopu, który w przypadku zaległych dni wypoczynkowych z 2019 roku musi przypadać na 30 września 2020 roku. Jeśli nasz zaległy wypoczynek rozpoczniemy 30 września, wtedy wymogi przepisu zostaną spełnione i zaległy urlop zostanie wykorzystany w terminie – czytamy na stronie TVN24.

Niewykorzystany urlop – kary. Czy należą się dodatkowe pieniądze?  

Zaległy urlop musi być wykorzystany przez pracownika do 30 września. Co więcej pracodawca ma prawo wysłać nas na wypoczynek, nawet jeśli tego nie chcemy. Mówi o tym wyrok Sądu Najwyższego z 2005 roku.

Jeśli przepisy nie będą przestrzegane i nie wykorzystamy urlopu za poprzedni rok, pracodawca może otrzymać karę grzywny w wysokości od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych.

Praca zdalna: Ministerstwo pracuje nad nowymi przepisami >>

Co ważne, nie możemy „przekazać” zaległego urlopu innej osobie. Pracodawca nie ma możliwości także zamiany dni wolnych na ekwiwalent pieniężny. Tak może być tylko w przypadku wygaśnięcia lub rozwiązywania stosunku pracy.

W okresie wypowiedzenia pracodawca może wysłać pracownika na urlop, by wykorzystał w ten sposób zaległe dni wolne. Jeśli jednak tego nie zrobi, to musi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – podaje TVN24.

Co jakiś czas pojawiają się informacje na temat zmian w Kodeksie pracy. Mówi się, że wśród tych rekomendowanych przez ekspertów jest zapis mówiący o tym, że niewykorzystywane dni urlopu przepadają.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.