News

Maturzyści chcą odwołania matury ustnej 2023. Powstały petycje

Maturzyści chcą odwołania matury ustnej 2023. Powstały petycje

Wikimedia Commons/Marcin Otorowski

Matura ustna 2023 odwołana? Powstały petycje, w których maturzyści apelują o odwołanie ustnych egzaminów maturalnych w 2023 roku. Do 15 września 2022 roku (godzina 15.40) łącznie zebrano pod nimi około 60 tysięcy podpisów.

Nowy przedmiot w szkole i matura z zadaniami w grupach? Minister zapowiada zmiany >>

Matury ustne 2023 – apel o odwołanie egzaminów

Jako uczniowie, którzy w przyszłym roku mają podejść do egzaminu dojrzałości w nowej formule 2023, jesteśmy przerażeni i czujemy się potraktowani bardzo niesprawiedliwie w porównaniu do poprzednich roczników. Nasi starsi koledzy i koleżanki zdawali znacznie łatwiejsze egzaminy maturalne, a mieli możliwość przygotować się do nich w dużej mierze lepiej niż my – możemy przeczytać w petycji skierowanej od uczniów liceów, którzy mają zdawać maturę 2023 i uczniów techników, którzy przystąpią do egzaminu w 2024 roku.  

Apelujemy do pana Ministra Edukacji i Nauki o odwołanie matur ustnych także dla absolwentów techników 2023 roku ze szkół ponadgimnazjalnych – napisano w kolejnej petycji dostępnej na stronie internetowej petycjeonline.pl.

Kalendarz roku szkolnego 2022/23. Kiedy wolne od szkoły? >> 

Autorzy zwracają uwagę, że ich ścieżka edukacji była trudniejsza m.in. przez reformy, rekrutacje do szkół średnich, które musieli przejść uczniowie dwóch roczników jednocześnie (ostatniego po gimnazjum oraz pierwszego po ośmioletniej szkole podstawowej), pandemię i naukę zdalną.

Maturzyści zaznaczają też, że wyniki matury ustnej w zasadzie nie są brane pod uwagę, nawet przy rekrutacji na studia humanistyczne.

Absolwenci techników mają za sobą trudne egzaminy zawodowe, uczą się oprócz wszystkich przedmiotów ogólnokształcących, także przedmiotów zawodowych – piszą uczniowie ostatnich klas techników.

Ferie zimowe 2023 – kiedy? Daty, województwa >> 

Postulaty maturzystów poparł Nauczyciel Roku 2021, Dariusz Martynowicz.

W przypadku uczniów techników jest to niesprawiedliwość i dyskryminacja w stosunku do ich rówieśników z liceów, którzy w tym roku takich egzaminów nie musieli zdawać. Natomiast licealistom rzeczywiście trudno jest się w ogóle przygotować do nowej matury, bo materiały pomocnicze pojawiły się dopiero w zeszłym roku i przez dwa i pół roku jako nauczyciele języka polskiego mieliśmy do dyspozycji tylko informatory – cytuje wypowiedź polonisty dla Rzeczpospolitej portal Głos Nauczycielski.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.