News

Matura ze zmianami. Język polski będzie dużo trudniejszy

Matura ze zmianami. Język polski będzie dużo trudniejszy

Fot. Pixabay.com

Zostaną wprowadzone zmiany do egzaminu maturalnego. Język polski będzie dużo trudniejszy. Co czeka przyszłych maturzystów?

Centralna Komisja Egzaminacyjna rozważa zmiany w maturach. Według informacji Dziennika Gazety Prawnej już niedługo Ministerstwo Edukacji Narodowej wyda specjalne rozporządzenie w tej sprawie.

365 Dni: kolejne petycje o usunięcie filmu z Netflixa! Słuszne? >>

Matura ze zmianami: język polski

Jedną ze zmian ma być wprowadzenie progu punktowego z co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Aktualnie jeśli maturzysta pojawi się na egzaminie, to samo podejście jest zanotowane jako zaliczone. Doktor Marcin Smolik, dyrektor CKE, uważa, że takie rozwiązanie pomoże uczniom podejmować bardziej świadome i odpowiedzialne wybory.

Jednak największą zmianę czeka egzamin z języka polskiego. Maturzyści podchodzący do poziomu podstawowego otrzymają dwie części z zadaniami do rozwiązania. W pierwszym arkuszu na uczniów czeka czytanie ze zrozumieniem, test dotyczący znajomości tekstów oraz zadania opisowe.

Z punktu widzenia zdającego zmiana jest kosmetyczna, bo wszystkie arkusze dostanie w jednym momencie i dalej to on będzie decydować, na co poświęci ile czasu – jednak wpłynie to na ocenianie. Już od przyszłego roku mamy oddzielone arkusze na wypracowanie i test, żeby uniknąć tego, co obserwujemy od jakiegoś czasu, czyli efektu miłosierdzia egzaminatora i poszukiwania punktów na 30 proc. – powiedział dr Marcin Smolik.

W drugiej części maturzyści zmierzą się z wypracowaniem. Uczniowie bez zmian będą wybierać spośród dwóch tematów, jednak sposób formułowania pracy ulegnie modyfikacji. Przede wszystkim w zwięzły sposób trzeba będzie się odnieść do postawionego problemu. Oprócz odwołań do lektur oraz innych tekstów punktowane będą odwołania do konkretnych kontekstów. Oznacza to, że bez bardzo dobrej znajomości obowiązkowych tekstów zawartych w podstawie programowej będzie ciężko otrzymać zaliczenie.

Planujemy, że będą dwa teksty na zbliżony temat, które będzie trzeba ze sobą zderzać, wyszukać w nich podobieństwa, różnice, myśli wspólne – tłumaczy dyrektor CKE.

Uczniowie nie będą mieli narzuconej formy budowania wypracowania. CKE odejdzie od dotychczas narzuconej rozprawki. Maturzyści będą mogli spróbować swoich sił tworząc przemyślenia w formie eseju.

Przełomem będą tomiki z wyborem ponad 200 wierzy, które Centralna Komisja Egzaminacyjne chce wprowadzić podczas matury. Taka pomoc naukowa na czas egzaminu będzie zawierać utwory od starożytności po współczesność i autorów od polskich po zagranicznych.

Nowe zasady kwarantanny od 2 lipca 2020. Co się zmieniło? >>

Kolejną zmianą będzie wydłużenie czasu, który maturzystom przysługuje na rozwiązanie egzaminu podstawowego z języka polskiego. Zamiast 170 minut będzie to 210 minut.

Od 2023 roku zmieni się także sposób punktowania matury z języka polskiego. Aktualnie to wypracowanie jest najważniejszą częścią egzaminu, jednak zostanie to zrównoważone z punktami z testu.

Matura ze zmianami: geografia, biologia, chemia

Jeśli chodzi o przedmioty ścisłe, to zmiany w tych egzaminach nie będą wielkie. Arkusze maturalne będą drukowane w kolorze.

Teraz mamy tak już w geografii, gdzie jest kolorowa wkładka. To daje możliwość wprowadzenia wszystkich geosatelitarnych kwestii, które są w podstawie programowej – mówi dyrektor CKE.

Zenek Martyniuk - piosenka z reklamy Media Markt to przeróbka hitu >>

Zmiany w egzaminach maturalnych zostaną wprowadzone w celu wyselekcjonowania najlepszych uczniów na studia. Kolejną zaletą ma być to, że nowy sposób sprawdzania wiedzy ma zmusić młodzież do nabywania nowych umiejętności, innego sposobu myślenia oraz zwięzłej i krótkiej analizy zadanego tematu.

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj