News

Matki Boskiej Gromnicznej i Ofiarowanie Pańskie 2023. Co to za święta i czym się różnią?

Matki Boskiej Gromnicznej i Ofiarowanie Pańskie 2023. Co to za święta i czym się różnią?

fot. Pixabay.com

Święto Matki Boskiej Gromnicznej w 2023 roku jest 2 lutego. Co to za święto? O co chodzi w święcie Ofiarowania Pańskiego?

Rihanna jest na topie w piekle? Duchowny opowiedział, co jest na playliście samego szatana >> 

Święto Ofiarowania Pańskiego jest nazywane Świętem Matki Bożej Gromnicznej, więc jest to to samo święto. Wypada 40 dni po Bożym Narodzeniu. Ofiarowanie Pańskie (Spotkanie Pańskie) to święto chrześcijańskie, które upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej.

Według starej legendy Matka Boża odpędzała światłem gromnicy stado wilków od domów mieszkalnych. Taki widok można było dawniej zobaczyć na starych obrazkach czy świecach – czytamy na stronie Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Macieja Apostoła w Siewierzu.

Matki Boskiej Gromnicznej – Ofiarowanie Pańskie: święto

Podczas mszy świętych, księża błogosławią świece, czyli gromnice (często z chrztu czy I Komunii Świętej), przynoszone przez parafian. Zapalona świeca ma symbolizować zmartwychwstałego Chrystusa.

Kto pójdzie do piekła? Odpowiedź tego dziecka podbija internet >> 

Według tradycji ozdobioną, płonącą świecę trzeba zanieść do domu i obejść z nią całe gospodarstwo, co ma chronić przed nieszczęściem i żywiołami. Poświęcona świeca miałaby być zapalana np. podczas burzy czy wichury.

W czasie mszy odprawianej w święto Matki Boskiej Gromnicznej, osoby przystępujące do I Komunii Świętej miały dostawać poświęcone świece pierwszokomunijne.

Objawienie Pańskie to koniec okresu bożonarodzeniowego. To czas, żeby ostatecznie pożegnać się ze świątecznymi ozdobami aż do przyszłego roku.

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.