
fot. Pixabay.com/Mohamed_hassan

Koniec roku to zawsze okazja do podsumowań i przemyśleń. Większość z nas rozmyśla nad tym, co chciałaby zmienić w nadchodzących, z założenia lepszych, 12 miesiącach. Sam fakt chęci do wprowadzenia ulepszeń do swojego życia jest godny pochwały, ale zazwyczaj spotykamy się z brakiem motywacji. Jak wprowadzić noworoczne postanowienia w życie i szybko z nich nie zrezygnować? Przede wszystkim warto uwierzyć w metodę tzw. „małych kroczków”. Mało kto jest w stanie od razu rzucić się na głęboką wodę i zacząć działać na 100%. Jak dobrze przygotować się do prowadzenia zdrowszego trybu życia, rzucania palenia, nauki nowego języka itp.? Zapamiętajcie jedną, ważną rzecz: nie rezygnujcie z celu jeśli osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie :-).
Tym, których celem jest np. zrzucenie zbędnych kilogramów przypominamy, że nadprogramowa waga nie pojawiła się w krótkim czasie i również w krótkim czasie nie zniknie, ale musicie również pamiętać o tym, że batonik, kawałek tortu czy paczka czipsów na imprezie nie zniweczą Waszych starań i nie jest to „koniec świata”. Zapomnijcie o „dietach cud”, które narażają Was na efekt jojo lub jeszcze gorsze skutki. Zacznijcie od dodawania porcji warzyw do każdego posiłku, niesłodzenia herbaty lub kawy (a jeśli nie wyobrażacie sobie tych napojów bez cukru rozważcie używanie niskokalorycznych słodzików) i porcji ruchu w ciągu dnia. Jeśli jednak nigdy nie chodziliście na siłownię lub nie wiecie jaka forma ruchu jest dla Was odpowiednia nie kupujcie od razu karnetu na cały rok z myślą, że „skoro kupione, to na pewno będę korzystać”. Metoda małych kroków – a w tym wypadku wielu kroków, bo to o ich ilość warto powalczyć każdego dnia – będzie świetnym początkiem i zrobi ogromną różnicę. Wysiądź przystanek wcześniej przed pracą i dalej dojdź na piechotę, zrób z psem lub ze słuchawkami na uszach spacer dookoła osiedla, zrezygnuj z windy na rzecz schodów, a nawet nie zauważysz, gdy „wpadnie” 8 tysięcy kroków dziennie.
Jeśli Twoim marzeniem na 2024 rok jest nauka nowego języka, a masz wątpliwość, czy regularny kurs dwa razy w tygodniu zmieści się w Twoim kalendarzu – nie rezygnuj, w to również możesz się „wkręcić” metodą małych kroczków. Zacznij od np. ściągnięcia na smartfon aplikacji językowej, w której każdego dnia będziesz robić jedną lub kilka krótkich lekcji. Zobaczysz jak szybko może stać się to Twoją nową, ulubioną rozrywką, dzięki której zabawę przekształcisz w naukę.
A może w nowym roku planujesz nauczyć się gotować lub szyć? Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano i nie musisz od razu znać na pamięć przepisów na trzydaniowy obiad lub uszyć suknię balową. Daj sobie czas i myśl o tym, że ma to być przyjemność, a nie kara.
Nowy Rok to również często czas na rozstania z uzależnieniami. Bardzo kibicujemy każdemu z Was, kto podejmuje się takiej walki, ale tu również pamiętajcie, że np. rzucenie palenia z dnia na dzień nie będzie możliwe dla wielu z nas. Jeśli czujecie, że nie macie zbyt silnej woli lub w Waszym otoczeniu jest zbyt wiele palących osób – co może wpływać na Wasze postanowienie – spróbujcie zacząć od mniej szkodliwych zamienników. Dostępna alternatywa to np. podgrzewacze tytoniu, które nie dostarczają organizmowi substancji smolistych tak, jak w przypadku tradycyjnych papierosów. Możliwe, że po kilku dniach odzwyczaicie się od „papierosowego smrodu” na tyle, że nie będziecie chcieli do niego wracać. Jeśli lubicie eksperymentować, spróbujcie wkładów takich jak mieszanka rooibosa z dodatkiem nikotyny dostępna pod nazwą VEO i przeznaczona do podgrzewania w specjalnie dedykowanym urządzeniu - co ważne, niezawierająca tytoniu. Powodzenia!
5 stycznia 2024 roku w paśmie Pora Obiadowa pokażemy Wasze sposoby na dotrzymywanie noworocznych postanowień. Bądźcie z nami od 15:00!
