News

Praca zdalna? Nowe zasady dla pracujących w systemie home office

Praca zdalna? Nowe zasady dla pracujących w systemie home office

Fot. Pixabay.com

Praca zdalna? Nowe zasady dla pracujących w systemie home office mają pojawić się już po wakacjach!

Loty w wakacje 2020: nowe rozporządzenie rządu >>

Jak informuje Rzeczpospolita, po wakacjach zmienią się zasady pracy w domu, a rząd już pracuje nad nowymi przepisami. Dziennikarze mieli ustalić, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w trybie pilnym konsultuje projekt nowelizacji kodeksu pracy, żeby na stałe umożliwić pracę poza biurem. 

Główny inspektor pracy, Wiesław Łyszczek skomentował całą sprawę i przypomniał, że w tej chwili praca zdalna ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i z założenia ma charakter tymczasowy.

(...) Gdyby praca zdalna miała wejść do kodeksu pracy na stałe, to należałoby doprecyzować te zasady. Myślę także, że decyzja w tej sprawie nadal powinna należeć do pracodawcy, ale jednocześnie uwzględniać faktyczne możliwości świadczenia tej pracy przez pracownika, w szczególności warunki i możliwości wykonywania jej w domu. Z drugiej strony to pracownik najlepiej wie, czy taka praca mu odpowiada i czy jest możliwa – mówił.

Koronawirus: wesela znowu z ograniczeniami? To możliwe >>

Eksperci, na których powołuje się Rzeczpospolita zaznaczają, że nowe przepisy powinny regulować m.in. kwestię odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej, a opracowanie takich zasad jest bardzo trudne. 

Mówi się, że prawdopodobnie praca zdalna będzie normą w Polsce, jednak być może zadania będą wykonywane na zmianę – w biurze i w domu – oraz przy ograniczonej liczbie osób, tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Dziennik przytacza też wypowiedź Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej na temat nowelizacji kodeksu pracy: 

Przygotowujemy nowelizację przepisów, aby na stałe uregulować kwestie pracy zdalnej. Najprawdopodobniej będzie to zmiana w kodeksie pracy, bo tam też znajdują się już zbliżone przepisy o telepracy. Ze względu na kalendarz prac parlamentarnych i planowaną przerwę wakacyjną zaczęliśmy od zmiany przepisów antykryzysowych, które przewidywały dotychczas możliwość zlecania pracy zdalnej tylko do 4 września. Dlatego do przechodzącej obecnie przez parlament nowelizacji przepisów o delegowaniu pracowników została dołączona autopoprawka wydłużająca możliwość korzystania z pracy zdalnej na dotychczasowych zasadach w okresie do trzech miesięcy po odwołaniu stanu epidemii w Polsce. W tym czasie przygotujemy nowelizację, która wymaga jednak pogłębionej dyskusji o zmianach na przyszłość – czytamy na stronie rp.pl. 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.