News

Przeszczepili człowiekowi nerkę świni. Pierwszy taki przypadek

Przeszczepili człowiekowi nerkę świni. Pierwszy taki przypadek

fot. Pixabay.com

Powiódł się przeszczep nerki pobranej od świni. Organizm człowieka po raz pierwszy nie odrzucił narządu pochodzącego od genetycznie zmodyfikowanego zwierzęcia.

Najsłynniejsze bliźniaczki syjamskie mają 31 lat. Co dzieje się z Abby i Brittany Hensel? >> 

Agencja Reutera poinformowała, że chirurdzy z Nowego Jorku dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni. Narząd „przyjął się”.

Zabieg przeprowadzono w Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim (NYU).

Geny świni, której nerkę przeszczepili lekarze, zostały zmodyfikowane w taki sposób, żeby usunąć cząsteczki, które odpowiadają za niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepianego narządu pochodzącego od niemodyfikowanych zwierząt.

Nowe święto państwowe 27 grudnia – projekt przyjęto. Będzie wolne? >>

Nerka trafiła do pacjentki z oznakami dysfunkcji nerek. Rodzina kobiety wyraziła zgodę na eksperyment, zanim jeszcze odłączono ją od aparatury podtrzymującej życie.

Przez 3 dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych i utrzymywana poza ciałem pacjentki.

Chirurg transplantolog dr Robert Montgomer ocenił, że „wyniki testów przeszczepionej nerki wyglądały całkiem normalnie”. Nerka świni produkowała tyle moczu, ile można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej.  

Zakaz handlu w niedziele nie dla studentów i emerytów? >>

Operacja jest oceniana jako przełom, który przyczyni się do złagodzenia „tragicznego niedoboru ludzkich narządów do przeszczepów”.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.