News

Pogrzeb Romualda Lipko – 'Jolka Jolka pamiętasz' rozbrzmiało z balkonu ratusza. Wzruszające wideo

Pogrzeb Romualda Lipko – 'Jolka Jolka pamiętasz' rozbrzmiało z balkonu ratusza. Wzruszające wideo

fot. instagram.com/hanna.sleszynska_oficjalne/

Z balkonu ratusza miejskiego w Lublinie rozbrzmiała piosenka Jolka Jolka pamiętasz na cześć zmarłego Romualda Lipko. Artysta zmarł 6 lutego po ciężkiej walce z rakiem w wieku 69 lat. 

Romuald Lipko - pogrzeb

12 lutego 2020 roku w Lublinie został pochowany Romuald Lipko. Przed pogrzebem artysty, na balkonie ratusza miejskiego, trębacz odegrał hejnał, melodię Cisza, a następnie piosenkę Jolka Jolka pamiętasz. Jest to jeden z najpopularniejszych przebojów Romualda Lipki z repertuaru zespołu Budka Suflera. Słowa do piosenki napisał Marek Dutkiewicz.

Budka Suflera w żałobie. Nie żyje lider kultowego zespołu >>

O godzinie 13:00 w Archikatedrze Lubelskiej odbył się pogrzeb artysty. Oprócz rodziny i przyjaciół pojawili się współpracownicy i koledzy z branży, między innymi: członkowie Budki Suflera, Krzysztof i Piotr Cugowscy, Urszula czy Beata Kozidrak. 

Mieszkańcy Lublina, którzy chcieli pożegnać Romualda Lipkę, mogli skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, która kursowała na miejsce pochówku. 

Kobe Bryant nie żyje. Tragiczna śmierć koszykarza >>

Romuald Lipko – kto to?

Romuald Lipko to kompozytor, autor wielu polskich największych przebojów i multiinstrumentalista.   

Romuald Lipko i Krzysztof Cugowski założyli zespół Budka Suflera w 1974 roku w Lublinie. W zespole zaczynał od gry na basie, a następnie od lat 80. Grał na klawiszach. Jest autorem lub współautorem największych przebojów Budki, takich jak Bal wszystkich świętych, Takie Tango, Cień Wielkiej Góry czy Jolka, Jolka, pamiętasz

W 2014 roku Budka Suflera poinformowała o zakończeniu działalności. W 2015 roku Lipko utworzył Romuald Lipko Band i do współpracy przy projekcie zaprosił m.in. Izabelę Trojanowską czy Felicjana Andrzejczaka. Razem wykonywali najbardziej popularne klasyki polskiej muzyki. 

Romuald Lipko tworzył też dla innych artystów polskiej estrady. W tym gronie była Urszula (Malinowy król czy Dmuchawce latawce wiatr), Izabela Trojanowska (Wszystko, czego dziś chcę), Anna Jantar (Nic nie może wiecznie trwać) czy Maryla Rodowicz (Tak nam słodko, tak nam gorzko)

Śmierć na Eurowizji. Co się wydarzyło? >>

W 2019 roku Romuald Lipko wydał oświadczenie na  stronie internetowej zespołu, w którym muzyk wyznał, że zmaga się z chorobą nowotworową.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dzisiaj ostatnie pożegnanie Romualda Lipki....💜🖤💜Dziękujemy za tyle wspaniałych kompozycji ...Dla mnie miejsce szczególne w sercu ma cała płyta „Cień wielkiej góry „z 1975 r i suita „Szalony koń”,której słuchaliśmy w latach licealnych.... „Myśli wychodzą z cienia Coś w człowieku się zmienia I powracam z wyprawy na słoneczny ląd Oto znowu dni ruszyły , Serce bije mocno ,szybko I nie szukam ciągle słowa, Słowa sens ,tylko znowu biec przez tłoczne chcę ulicę Zwykłym życiem się zachwycę , Bo widziałem jak wygląda Jak wygląda mroczny brzeg....” #romualdlipko #budkasuflera #cieńwielkiejgóry

Post udostępniony przez Hanna Śleszyńska (@hanna.sleszynska_oficjalne)

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Potrzebowałem kilku dni, aby na spokojnie móc skleić kilka zdań dotyczących tej wyjątkowej w moim życiu Postaci. Jutro, w Lublinie ostatni raz żegnamy Romualda Lipko, wybitnego muzyka, kompozytora, wizjonera muzycznego, multiinstrumentalista... A dla mnie osobiście, muzycznego Ojca Chrzestnego. To od jego kompozycji m.in. rozpoczynałem swoją muzyczną drogę. Miałem niewątpliwie przyjemność kilkukrotnie poznać go osobiście, wymienić kilka zdań, oczywiście dotyczących muzyki. Z tych rozmów zapamiętałem jedną, najważniejszą, w której padły kluczowe słowa "Nikt nie powiedział, że to frontman musi być liderem zespołu. To tylko tak się przyjęło, że wokalista to lider. A prawdziwy lider może stać z boku, ważne aby swoją charyzmą był w stanie połączyć często kilka różnych charakterów, które razem stoją na scenie, tak aby nie skakali sobie do gardeł" Dziękuję za setki utworów, za wszystkie koncerty, za emocje jakie płynęły z tych kompozycji. #memories #romualdlipko #budkasuflera

Post udostępniony przez Artur Wojczuk (@arturwojczuk)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Co powiedzieć w chwili...kiedy brak słów. ,,Nic nie może wiecznie trwać" ,,Aleja Gwiazd" ,,Jolka, Jolka pamiętasz" ,,Za ostatni grosz" ,,Dmuchawce, latawce, wiatr" ,,Malinowy król" ,,Podwórkowa kalkomania" ,,Szał sezonowej mody" ,,Totalna hipnoza" i wiele innych. Jestem dumna, że już w wieku 14 lat znałam teksty tych niesamowitych, magicznych utworów na pamięć. Pozostanie Pan najwybitniejszym kompozytorem polskiej muzyki. Prawdziwy artysta, którego twórczość zostanie na zawsze i będzie podziwiana przez kolejne pokolenia. Niewyobrażalna strata. Nic już nie będzie takie samo. Spoczywaj w pokoju Mistrzu... Przemierzaj Aleją Gwiazd... R.I.P. Romuald Lipko [*] . . #RomualdLipko

Post udostępniony przez Wiktoria Paruzel (@wiktoriaparuzel)

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj