Reklama
placeholder
News

Stan wyjątkowy w Polsce? „Nie wykluczamy”

Stan wyjątkowy w Polsce? „Nie wykluczamy”

fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Stan wyjątkowy w Polsce zostanie wprowadzony? Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to możliwe.

Cała Polska w żółtej strefie od 10.10! [OBOSTRZENIA - LISTA] >>

Od jakiegoś czasu w Polsce odnotowywany jest znaczny wzrost zachorowań na koronawirusa. W piątek 9 października 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4739 nowych przypadkach zakażenia.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju, 8 października odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera i ministra zdrowia. Na spotkaniu mówiono m.in. o nowych restrykcjach, które obowiązują od 10 października. Przekazano też, że obostrzenia strefy żółtej zostają rozszerzone na cały kraj. Nadal niektóre z miast i powiatów są określane jako strefa czerwona.

Prawdopodobnie w sobotę zostaną ogłoszone kolejne nowe zasady, dotyczące m.in. działania szkół.

Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony?

Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, czy w Polsce zostanie ogłoszony stan wyjątkowy spowodowany epidemią koronawirusa.

Przyglądamy się przepisom, które już obowiązują. Na ten moment mamy możliwość zastosowania nowych obostrzeń w oparciu o te przepisy które są, na ten moment mamy możliwość zastosowania dodatkowych obostrzeń i rygorów w oparciu o te przepisy, które są wdrożone. Ale jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości. Nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy już taką decyzję podjęli –  odpowiedział szef rządu.

Żółta i czerwona strefa: jakie obostrzenia od 10.10? [LISTA] >>

Stan wyjątkowy – co oznacza?

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów na czas nie dłuższy niż 90 dni. Jak czytamy na stronie Dziennika Gazety Prawnej, w czasie jego trwania mogą być zawieszone prawa do:

  • organizowania i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń;
  • organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych;
  • strajków pracowniczych i innych form protestu (określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach);
  • strajków i innych form akcji protestacyjnych rolników;
  • akcji protestacyjnych studentów organizowanych przez studenckie samorządy, stowarzyszenia lub organizacje;
  • zrzeszania się (zakaz tworzenia i rejestracji nowych stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych, itp. oraz nakazanie okresowego zaniechania działalności zarejestrowanych stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych itp., których działalność może zwiększyć zagrożenie konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego).

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń nie obejmują tych organizowanych przez kościoły i inne związki wyznaniowe oraz organizacje religijne działające w obrębie świątyń, budynków kościelnych, a także zgromadzeń organizowanych przez organy państwa lub organy samorządu terytorialnego.

Dodatkowo na każdą pełnoletnią osobę, która przebywa w miejscu publicznym, może być nałożony obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. Ograniczeniom może także podlegać swoboda poruszania się, np. przez zakaz przebywania lub opuszczania w ustalonym czasie oznaczonych miejsc czy nakaz uzyskania zezwolenia na zmianę miejsca pobytu stałego i czasowego.

Ustawa o stanie wyjątkowym dopuszcza także wprowadzenie takich restrykcji jak m.in.:

  • kontrola zawartości przesyłek, listów, paczek i przekazów przekazywanych w ramach usług pocztowych o charakterze powszechnym lub usług kurierskich;
  • kontrola treści korespondencji telekomunikacyjnej i rozmów telefonicznych lub sygnałów przesyłanych w sieciach telekomunikacyjnych;
  • zagłuszanie nadawania lub odbioru przekazów radiowych, telewizyjnych lub dokonywanych poprzez urządzenia i sieci telekomunikacyjne, których treść może zwiększyć zagrożenie konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2025 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama