Reklama
placeholder
News

Stan wyjątkowy w Polsce? „Nie wykluczamy”

Stan wyjątkowy w Polsce? „Nie wykluczamy”

fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Stan wyjątkowy w Polsce zostanie wprowadzony? Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to możliwe.

Cała Polska w żółtej strefie od 10.10! [OBOSTRZENIA - LISTA] >>

Od jakiegoś czasu w Polsce odnotowywany jest znaczny wzrost zachorowań na koronawirusa. W piątek 9 października 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4739 nowych przypadkach zakażenia.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju, 8 października odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera i ministra zdrowia. Na spotkaniu mówiono m.in. o nowych restrykcjach, które obowiązują od 10 października. Przekazano też, że obostrzenia strefy żółtej zostają rozszerzone na cały kraj. Nadal niektóre z miast i powiatów są określane jako strefa czerwona.

Prawdopodobnie w sobotę zostaną ogłoszone kolejne nowe zasady, dotyczące m.in. działania szkół.

Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony?

Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, czy w Polsce zostanie ogłoszony stan wyjątkowy spowodowany epidemią koronawirusa.

Przyglądamy się przepisom, które już obowiązują. Na ten moment mamy możliwość zastosowania nowych obostrzeń w oparciu o te przepisy które są, na ten moment mamy możliwość zastosowania dodatkowych obostrzeń i rygorów w oparciu o te przepisy, które są wdrożone. Ale jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości. Nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy już taką decyzję podjęli –  odpowiedział szef rządu.

Żółta i czerwona strefa: jakie obostrzenia od 10.10? [LISTA] >>

Stan wyjątkowy – co oznacza?

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów na czas nie dłuższy niż 90 dni. Jak czytamy na stronie Dziennika Gazety Prawnej, w czasie jego trwania mogą być zawieszone prawa do:

  • organizowania i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń;
  • organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych;
  • strajków pracowniczych i innych form protestu (określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach);
  • strajków i innych form akcji protestacyjnych rolników;
  • akcji protestacyjnych studentów organizowanych przez studenckie samorządy, stowarzyszenia lub organizacje;
  • zrzeszania się (zakaz tworzenia i rejestracji nowych stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych, itp. oraz nakazanie okresowego zaniechania działalności zarejestrowanych stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych itp., których działalność może zwiększyć zagrożenie konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego).

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń nie obejmują tych organizowanych przez kościoły i inne związki wyznaniowe oraz organizacje religijne działające w obrębie świątyń, budynków kościelnych, a także zgromadzeń organizowanych przez organy państwa lub organy samorządu terytorialnego.

Dodatkowo na każdą pełnoletnią osobę, która przebywa w miejscu publicznym, może być nałożony obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. Ograniczeniom może także podlegać swoboda poruszania się, np. przez zakaz przebywania lub opuszczania w ustalonym czasie oznaczonych miejsc czy nakaz uzyskania zezwolenia na zmianę miejsca pobytu stałego i czasowego.

Ustawa o stanie wyjątkowym dopuszcza także wprowadzenie takich restrykcji jak m.in.:

  • kontrola zawartości przesyłek, listów, paczek i przekazów przekazywanych w ramach usług pocztowych o charakterze powszechnym lub usług kurierskich;
  • kontrola treści korespondencji telekomunikacyjnej i rozmów telefonicznych lub sygnałów przesyłanych w sieciach telekomunikacyjnych;
  • zagłuszanie nadawania lub odbioru przekazów radiowych, telewizyjnych lub dokonywanych poprzez urządzenia i sieci telekomunikacyjne, których treść może zwiększyć zagrożenie konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama