Reklama
placeholder
News

Turcja zmienia nazwę. Inna ma 'lepiej reprezentować wartości narodu'

Turcja zmienia nazwę. Inna ma 'lepiej reprezentować wartości narodu'

fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Informacje o tym, że Turcja chce zmienić nazwę pojawiły się już jakiś czas temu. Media donosiły, powołując się na dziennik Hurriyet Daily News, że władze Turcji chcą złożyć wniosek do ONZ w sprawie oficjalnej zmiany nazwy kraju w języku angielskim.

Koronawirus: maseczki zostają. Obowiązek zasłaniania ust i nosa przedłużony - do kiedy? >> 

Turcja: nowa nazwa

Fakt, że Turcja chce oficjalnie zmienić pisownię nazwy kraju w języku angielskim przekazała agencja prasowa Anadolu. Turecki minister spraw zagranicznych miał wyjaśnić, że rząd chce, aby używać nazwy Turkiye zamiast angielskiego Turkey na wszystkich spotkaniach oraz dokumentach, które pojawią się na forum międzynarodowym. Zapowiadano, że zmiany mają dotyczyć też produktów i towarów wyprodukowanych w Turcji.

Proponowana nazwa ma w lepszy sposób reprezentować i wyrażać kulturę, cywilizację oraz wartości narodu tureckiego. Selim Koru, pracownik Instytutu Badań Polityki Zagranicznej Turcji miał ocenić, że prezydent Turcji chce zmiany nazwy dlatego, że słowo turkey po angielsku oznacza również indyk.

Carrefour sprzedany. Czy zniknie z Polski? >>

Turcja zmienia nazwę kraju

Oficjalna, uznana na świecie nazwa Turcji nie będzie już brzmiała „Turkey”, ale „Türkiye” – potwierdza ONZ. Decyzja zapadła w czwartek [2.06.2022 – przyp. red.] Eksperci z ONZ zgodzili się na prośbę Ankary, która wnioskowała o zmianę międzynarodowej nazwy kraju. (…) Turcja uzyskała upragnioną zmianę – na arenie międzynarodowej nie będzie już nazywała się „Turkey”, ale „Türkiye”, czyli tak, jak nazywa się po turecku  – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Przyjęcie zmiany potwierdził rzecznik ONZ, Stephane Dujarric.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama