Reklama
placeholder
News

Obraz van Gogha, który skradziono w okresie lockdownu został odnaleziony! W sprawę zaangażowano detektywa

Obraz van Gogha, który skradziono w okresie lockdownu został odnaleziony! W sprawę zaangażowano detektywa

fot. Twitter: @brand_arthur / pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Obraz van Gogha, który został skradziony w 2020 roku z jednego z holenderskich muzeów, niedawno został odnaleziony. Informację przekazał detektyw zaangażowany w sprawę.

Shrek: Crocsy w stylu ogra już w sprzedaży. Niestety mają jedną wadę >>

Skradziony obraz van Gogha odnaleziony po trzech latach

Obraz van Gogha z 1884 roku zatytułowany Wiosenny ogród został skradziony z Singer Museum w Laren 30 marca 2020 roku, czyli w dniu urodzin malarza. Dzieło przedstawia ogród probostwa w Nuenen, przy którym artysta mieszkał od 1883 do 1885 roku. W 2020 roku pewien mężczyzna rozbił szklane drzwi muzeum młotem kowalskim, po czym wszedł do środka i uciekł z obrazem. Muzeum było wówczas zamknięte ze względu na lockdown, a zdarzenie zarejestrowały kamery.

Po ponad trzech latach od kradzieży obraz van Gogha został odnaleziony przez holenderskiego detektywa, Arthura Branda. Detektyw twierdzi, że dzieło van Gogha zostało mu zwrócone zapakowane w folię bąbelkową oraz... torbę z Ikei przez pewnego mężczyznę, z którym wcześniej przeprowadzał negocjacje.

Zmarł najwyższy pies na świecie. Zeus miał niecałe 4 lata >>

Osoba, która zwróciła obraz, najprawdopodobniej nie była związana z jego kradzieżą. Złodziej, Nils M., został zatrzymany w kwietniu 2021 roku. Mężczyzna został zidentyfikowany przez policję dzięki temu, że zostawił odciski palców na jednej z ramek znajdujących się w muzeum w Laren. Sprawca został skazany na 8 lat więzienia i musiał zapłacić prawie 9 milionów dolarów (około 40 milionów złotych) w ramach rekompensaty za wyrządzone szkody. Śledczy ustalili, że Nils M. prawdopodobnie ukradł obraz na zlecenie holenderskiego przemytnika narkotyków, Petera Roya K.

W poniedziałek 12 września 2023 roku detektyw Arthur Brand podzielił się nagraniem z obrazem w mediach społecznościowych i powiedział:

Vincent van Gogh powrócił! W ścisłej współpracy z holenderską policją udało mi się odzyskać „Wiosenny ogród” Van Gogha (1884). Obraz został skradziony 3 lata temu w urodziny Van Gogha z Singer Museum w Laren w Holandii. To wielki dzień dla wszystkich miłośników Van Gogha na całym świecie...

W sprawie odnalezienia obrazu van Gogha wypowiedział się też policjant Richard Bronswijk, który poinformował, że złodziej wciąż przebywa w areszcie, a obraz został zwrócony do muzeum w Laren:

Sprawca przebywa w areszcie, a praca wróciła do muzeum. (...) Jesteśmy bardzo zadowoleni. Współpraca z detektywem układa się znakomicie.

Obraz Wiosenny ogród obecnie jest wart od około 3.2 do 6.4 milionów dolarów (od około 14 do 26 milionów złotych).

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama