News

Obraz van Gogha, który skradziono w okresie lockdownu został odnaleziony! W sprawę zaangażowano detektywa

Obraz van Gogha, który skradziono w okresie lockdownu został odnaleziony! W sprawę zaangażowano detektywa

fot. Twitter: @brand_arthur / pixabay.com

Obraz van Gogha, który został skradziony w 2020 roku z jednego z holenderskich muzeów, niedawno został odnaleziony. Informację przekazał detektyw zaangażowany w sprawę.

Shrek: Crocsy w stylu ogra już w sprzedaży. Niestety mają jedną wadę >>

Skradziony obraz van Gogha odnaleziony po trzech latach

Obraz van Gogha z 1884 roku zatytułowany Wiosenny ogród został skradziony z Singer Museum w Laren 30 marca 2020 roku, czyli w dniu urodzin malarza. Dzieło przedstawia ogród probostwa w Nuenen, przy którym artysta mieszkał od 1883 do 1885 roku. W 2020 roku pewien mężczyzna rozbił szklane drzwi muzeum młotem kowalskim, po czym wszedł do środka i uciekł z obrazem. Muzeum było wówczas zamknięte ze względu na lockdown, a zdarzenie zarejestrowały kamery.

Po ponad trzech latach od kradzieży obraz van Gogha został odnaleziony przez holenderskiego detektywa, Arthura Branda. Detektyw twierdzi, że dzieło van Gogha zostało mu zwrócone zapakowane w folię bąbelkową oraz... torbę z Ikei przez pewnego mężczyznę, z którym wcześniej przeprowadzał negocjacje.

Zmarł najwyższy pies na świecie. Zeus miał niecałe 4 lata >>

Osoba, która zwróciła obraz, najprawdopodobniej nie była związana z jego kradzieżą. Złodziej, Nils M., został zatrzymany w kwietniu 2021 roku. Mężczyzna został zidentyfikowany przez policję dzięki temu, że zostawił odciski palców na jednej z ramek znajdujących się w muzeum w Laren. Sprawca został skazany na 8 lat więzienia i musiał zapłacić prawie 9 milionów dolarów (około 40 milionów złotych) w ramach rekompensaty za wyrządzone szkody. Śledczy ustalili, że Nils M. prawdopodobnie ukradł obraz na zlecenie holenderskiego przemytnika narkotyków, Petera Roya K.

W poniedziałek 12 września 2023 roku detektyw Arthur Brand podzielił się nagraniem z obrazem w mediach społecznościowych i powiedział:

Vincent van Gogh powrócił! W ścisłej współpracy z holenderską policją udało mi się odzyskać „Wiosenny ogród” Van Gogha (1884). Obraz został skradziony 3 lata temu w urodziny Van Gogha z Singer Museum w Laren w Holandii. To wielki dzień dla wszystkich miłośników Van Gogha na całym świecie...

W sprawie odnalezienia obrazu van Gogha wypowiedział się też policjant Richard Bronswijk, który poinformował, że złodziej wciąż przebywa w areszcie, a obraz został zwrócony do muzeum w Laren:

Sprawca przebywa w areszcie, a praca wróciła do muzeum. (...) Jesteśmy bardzo zadowoleni. Współpraca z detektywem układa się znakomicie.

Obraz Wiosenny ogród obecnie jest wart od około 3.2 do 6.4 milionów dolarów (od około 14 do 26 milionów złotych).

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.