Viki Gabor stała się ofiarą rasistowskiego ataku. Sprawa jest poważna, bo trafiła nawet do prokuratury.
Viki Gabor po Eurowizji Junior przestała chodzić do szkoły >>
Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019: komentarze
24 listopada 2019 roku Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. To historyczne zwycięstwo, bo pierwszy raz w dziejach konkursu nagroda przypadła Polsce dwa razy z rzędu. W 2018 roku statuetkę wywalczyła Roxie Węgiel, która w Mińsku śpiewała utwór Anyone I Want To Be. W tym roku zwycięski okazał się kawałek Superhero, który wykonywała Viki Gabor. 12-latka zdobyła w Gliwicach aż 278 punktów.
Wielu fanów z Polski i z zagranicy gratulowało 12-latce wygranej, ale na Viki Gabor spadła też fala rasistowskiego hejtu. Niektórzy twierdzili, że Polska nie powinna być dumna z sukcesu nastolatki, bo Gabor tak naprawdę jest pochodzenia romskiego, a nie polskiego.
Wy się nią jaracie, a to nawet polka nie jest, tylko szwabska cyganka
Eliminacje prowadzą ludzie promujący LGBT i multi-kulti... właśnie dlatego, że Viktoria Gabor jest Cyganką z Niemiec, dostała nominację. Gdyby była Polką nie miałaby szans ani na nominację, ani na wygraną – cytuje niektóre komentarze m.in. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
Przypomnijmy, że Viki Gabor ma romskie korzenie. Nastolatka urodziła się w Niemczech, później przez jakiś czas mieszkała w Londynie, aż w końcu przeprowadziła się z rodziną do Polski. Aktualnie Viki Gabor mieszka w Krakowie w Nowej Hucie.
Viki Gabor to przyjaciółka Roksany Węgiel! Co jeszcze o niej wiemy? >>
Viki Gabor ofiarą rasistowskiego ataku
W sprawie rasistowskich komentarzy na temat Viki Gabor zabrał głos Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. 30 listopada organizacja poinformowała na Facebooku, że „przygotowuje już pierwsze zawiadomienia w tej skandalicznej sprawie”.
(…) OSTRZEGAMY wszystkich rasistowskich przestępców - Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przygotowuje już pierwsze zawiadomienia w tej skandalicznej sprawie. Za tego typu wpisy można trafić na 2 lata do więzienia (…).PRZYPOMINAMY PRZEZ 10 LAT MOŻNA ŚCIGAĆ HEJTERA RASISTĘ! Rasistowski wpis zamieszczony w internecie jest przestępstwem za które autora można pociągnąć do odpowiedzialności nawet po ośmiu czy dziewięciu latach. Tego typu przestępstwa przedawniają się bowiem dopiero po 10 latach (…) – czytamy.
Jak podają źródła kilkanaście pozwów w sprawie rasistowskich ataków na Viki Gabor miały zostać wysłane w poniedziałek 2 grudnia do prokuratur w całej Polsce.
Roxie Węgiel o Viki Gabor. Myślała, że ma wyłączony mikrofon >>
Viki Gabor ofiarą rasistowskiego ataku – oświadczenie Stowarzyszenia Romów w Polsce
Głos w sprawie komentarzy na temat Viki Gabor zabrało również Stowarzyszenie Romów w Polsce. Organizacja zaapelowała w nim do Sejmu, Senatu, Rady Ministrów i Prezydenta, prokuratury oraz Rzecznika Praw Obywatelskich o działania w tej kwestii.
(…) Niestety, jak już to wielokrotnie w Polsce bywało, niezwłocznie odezwały się demony zła, rasizmu i ksenofobii, szczególnie w Internecie. Dla niektórych ludzi reprezentowanie Polski zarezerwowane winno być tylko dla etnicznych Polaków. Nieważne czy chodzi o rywalizację na niwie kulturalnej, sportowej, czy jakiejkolwiek innej. Inna sytuacja stanowi podważenie racji stanu naszego kraju. Polska ma być tylko dla obywateli narodowości polskiej, obywatele reprezentujący mniejszości narodowe, czy etniczne mogą być co najwyżej tolerowani. Dlatego dla tych ludzi zwycięstwo 12-letniej Polki pochodzenia romskiego w prestiżowym konkursie było oburzające. Nie przyjmowali do wiadomości, że dziewczynka romskiego pochodzenia może reprezentować Polskę i na dodatek jeszcze zwyciężyć. (…) Zauważamy, że przypadek Wiktorii Viki Gabor jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Wydaje się, że nadszedł czas by podjąć radykalne działania w celu powstrzymania narastającej fali rasizmy, ksenofobii i nietolerancji. Na razie fala ta ma charakter werbalny, ale niedługo może mieć charakter fizyczny. Apelujemy więc niniejszym do władzy ustawodawczej i wykonawczej, prokuratury oraz Rzecznika Praw Obywatelskich by podjęli działania przewidziane przez Konstytucję oraz ustawy, w celu ochrony mniejszości narodowych i etnicznych, przed atakami nacjonalistycznej ekstremy. W przeciwnym wypadku może się okazać, że skutków zaniechań nie da się już odwrócić – czytamy. Całe oświadczenie Stowarzyszenia Romów w Polsce znajdziecie tutaj.
Przypominamy, że według przepisów zawartych w artykule 257. Kodeksu Karnego ”za publiczne znieważanie ludzi z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej grozi kara do trzech lat więzienia”.