Reklama
placeholder
News

'Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć' - jest wniosek w sprawie kontrowersyjnego tekstu w katechizmie dla 3 klasy

'Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć' - jest wniosek w sprawie kontrowersyjnego tekstu w katechizmie dla 3 klasy

fot. pixabay / fot. twitter.com/horwatk

Reklama
Reklama
placeholder

W ostatnich dniach głośno jest o jednym zdaniu z podręcznika do religii dla uczniów trzeciej klasy. Chodzi o słowa „Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć”. Pisało o tym wiele portali, zwracali na to uwagę specjaliści związani z edukacją, rodzicielstwem i nie tylko. Niemal za każdym razem towarzyszyło temu oburzenie, że tak radykalne hasło znajduje się w podręczniku dla uczniów szkoły podstawowej, przedstawione jako motto bądź zasada. Koalicja „TAK dla prewencji suicydalnej” wydała specjalne oświadczenie i zaapelowała do wydawnictwa WAM.

Nietypowy alert RCB - z samolotów będą zrzucane szczepionki. O co chodzi i jak należy reagować? >>

„Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć” – kontrowersje w podręczniku do religii

Koalicja „TAK dla prewencji suicydalnej” zajmuje się między innymi psychoedukacją, przeciwdziałaniem przemocy w szkołach czy szkoleniem kadr pedagogicznych. Ich celem jest zadbanie o dobrostan psychiczny uczniów, nie dziwi więc, że to właśnie z ich strony pojawił się wniosek skierowany do wydawnictwa WAM. Koalicja domaga się usunięcia tych słów z podręcznika.

Chłopiec wtargnął na boisko i dwa razy uciekł ochronie! Dobiegł do Roberta Lewandowskiego! [WIDEO] >>

W oświadczeniu przeczytamy:

Zacytowane powyżej zdanie, niezależnie od źródła jego pochodzenia, może bardzo mocno wbić się w psychikę dzieci, zarówno powodując problemy z samoakceptacją, pchając w stan ciągłej presji wobec siebie, kończąc na budowaniu poczucia winy lub realnej chęci targnięcia się na własne życie. Prezentowanie tak radykalnych haseł dzieciom, które świat wciąż odbierają bardzo dosłownie, budzi rażące wątpliwości wobec przygotowania pedagogicznego autorów podręcznika.

Całą treść oświadczenia możecie przeczytać na końcu artykułu. Jako ciekawostkę można tutaj dodać, że te niefortunne słowa pochodzą z książki opisującej żywot świętego Dominika Savio. Miał on wykazywać niespotykaną pobożność od najmłodszych lat i słowa te były jego mottem.

Biorąc pod uwagę powyższe, skandaliczne jest oczekiwanie od 9-letnich dzieci postawy prezentowanej przez osoby uznane za święte.


 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama