Reklama
placeholder
News

Ed Sheeran stanął przed sądem. Chodzi o Shape of You

Ed Sheeran stanął przed sądem. Chodzi o  Shape of You

fot. YouTube.com/Ed Sheeran

Reklama
Reklama
placeholder

Ed Sheeran został oskarżony o plagiat. Chodzi o jego wielki przebój – Shape of You. Jak donoszą media, wokalista niedawno złożył wyjaśnienia przed sądem. 

Rozwód Kelly Clarkson: będzie płacić gigantyczne alimenty >>

Ed Sheeran – Shape of You jest plagiatem?

Sami Chokri, znany jako Sami Switch, oraz Ross O’Donnughe, twierdzą, że Ed Sheeran „przywłaszczył kompozycję i pracę innych autorów”. Sheeran miał wykorzystać „poszczególne linijki i frazy” piosenki Oh Why Sami Switcha w swoim hicie. 

Oskarżyciele mają domagać się od Eda Sheerana 20 milionów dolarów zadośćuczynienia i wypłaty tantiem za Shape of You.

Pozew w sprawie rzekomego plagiatu został złożony w 2018 roku. Do momentu wyjaśnienia sprawy, tantiemy za utwór nie trafiają na konto Eda Sheerana.

Dua Lipa pozwana. Chodzi o hit Levitating >>

Sheeran zaprzeczył zarzucanym mu czynom. Oświadczył, że jego przebój nie był inspirowany „Oh Why” Samiego Chokri opublikowanym dwa lata wcześniej. Piosenkarz podkreślił, że napisał utwór w październiku 2016 roku i nie słyszał wówczas kompozycji Chokri – podaje Radio Zet, powołując się na brytyjski magazyn NME oraz BBC News.

Żeby udowodnić swoją niewinność, Ed Sheeran, podczas procesu sądowego, miał zaśpiewać fragment utworu Feeling Good Niny Simone i No Diggity Blackstreet. Chciał w ten sposób pokazać „przykład wykorzystywania fragmentu melodii w muzyce pop”.

Sheeran miał przyznać przed sądem, że melodia Shape of You może kojarzyć się z piosenką Oh Why, ale też zaprzeczyć, że fraza wykorzystana w jego singlu pochodzi z refrenu Sami Chokri.

Meghan Markle pozwana przez... siostrę! O co poszło? >>

Ed Sheeran miał też dodać, że razem ze współautorami Shape of You zmienił pierwszą wersję piosenki, żeby nie popełnić plagiatu. Na początku utwór miał być zbyt podobny do Grandma's Hands Billa Withersa i No Scrubs zespołu TLC.

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama