Egzamin gimnazjalny 2019 rozpoczął się 10 kwietnia 2019 roku od testu humanistycznego. Jakie pytania zadano gimnazjalistom z WOSu, historii i języka polskiego?
Egzamin gimnazjalny 2019 generuje w tym roku wiele emocji. Przypomnijmy, że jest to ostatni rok, w którym taki test w ogóle ma miejsce. Dzięki reformie szkolnictwa przywracającej ośmioklasową szkołę podstawową gimnazja znikną całkiem z polskiego systemu edukacji.
Egzamin gimnazjalny 2019: kiedy test? [DATY] >>
Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Pracownicy szkół nie pracują i domagają się godnych podwyżek. Strajk zbiegł się w czasie z egzaminem gimnazjalnym, a jego przeprowadzenie do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania. Szkoły do wieczora 9 kwietnia kompletowały komisje egzaminacyjne, które były nieodzowne do prawidłowego przebiegu egzaminów.
Strajk nauczycieli trwa. Co z egzaminem gimnazjalnym? [aktualne info] >>
10 kwietnia młodzież pisze egzamin gimnazjalny 2019 z WOSu, polskiego i historii. 11 kwietnia podejmą się wykonania testu matematyczno-przyrodniczego, a 12 kwietnia zmierzą się z językiem obcym nowożytnym.
Egzamin gimnazjalny 2019 – WOS, polski i historia [ARKUSZE, PYTANIA]
Uczniowie są już po egzaminie z WOSu, polskiego oraz historii. Większość z nich uważa, że egzamin był naprawdę trudny. Nie było w nim ani jednego pytania na podstawie źródła, co okazało się problematyczne.
Gimnazjaliści musieli napisać też rozprawkę na temat: czy warto bronić własnych przekonań? To zadanie nie sprawiło uczniom wiele trudności.
W części historycznej uczniowie zostali zapytani m.in. o Powstanie Chmielnickiego, czyli ruchu chłopstwa ruskiego pod przywództwem hetmana kozackiego Bohdana Chmielnickiego przeciwko Rzeczypospolitej. Powstanie Chmielnickiego rozpoczęło się ono wiosną 1648 roku.
Egzaminy gimnazjalne 2019 rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki kwietniowego egzaminu będą ogłoszone 14 czerwca.