News

Tak wyglądają polskie auta elektryczne Izera. Lepsze niż Tesla?

Tak wyglądają polskie auta elektryczne Izera. Lepsze niż Tesla?

Fot. YouTube.com/Tomasz Wojtas

Tak wyglądają polskie auta elektryczne Izera. Lepsze niż Tesla? Co wiadomo o marce i kiedy ma ruszyć produkcja samochodów?

Prawo jazdy: od kiedy można jeździć bez dokumentu? >>  

Izera – samochody elektryczne, funkcje, jak działają?

28 lipca 2020 roku spółka ElectroMobility Poland przedstawiła markę polskich aut elektrycznych Izera. W czasie konferencji online zaprezentowano dwa prototypy pokazowe – białego SUV–a oraz czerwonego hatchbacka.

Stosowany w samochodach elektryczny napęd pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe osiem sekund. Planujemy wprowadzenie dwóch pojemności baterii. Wszystko po to, żeby najlepiej dopasować oferowany zasięg do potrzeb użytkowników. Samochodami będzie można przejechać do 400 km na jednym ładowaniu. Bez problemu naładujemy je w domowych ładowarkach typu „powerwall” i szybkich stacjach ładowania – cytują wypowiedź Łukasza Maliczenko, dyrektora ds. rozwoju technicznego produktu ElectroMobility Poland, Wirtualne Media.

Producent aut elektrycznych Izera zapewnia, że dzięki aplikacji (zainstalowanej w telefonie lub innym mobilnym urządzeniu) możliwe będzie uruchomienie klimatyzacji w czasie ładowania samochodu. System pozwoli też na wybranie konkretnego czasu i cyklu ładowania, żeby jego koszt był mniejszy. Poza tym w autach Izera zostanie wykorzystane energooszczędne oświetlenie LED, które wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i zasięgu pojazdów. Dodatkowo mówi się, że użytkownicy samochodów elektrycznych Izera będą mogli komunikować się z samochodami (!) za pomocą aplikacji lub swojego głosu oraz skorzystać z dotykowego ekranu LCD o wysokiej rozdzielczości.

Znana sieć fast-foodów będzie… drukować kurczaki! >>  

Wykorzystane technologie mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom polskich aut elektrycznych. Portal Wirtualne Media informuje, że właśnie dlatego przy projekcie szczególną uwagę poświęcono zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy, które zostaną wyposażone m.in. w system stabilizacji toru jazdy, ostrzeganie przed zderzeniem, monitorowanie martwego pola czy rozpoznawanie znaków drogowych.

Według założeń producentów, Izera jest przede wszystkim marką rodzinną, dlatego jej samochody są przestronne i komfortowe, nie tylko dla kierowcy, lecz także dla pasażerów. Co więcej, tego typu auta mają być produktem przeznaczonym dla każdego Polaka, również pod względem finansowym.

To było jedno z najważniejszych założeń naszego projektu. Chcemy wprowadzić dogodny ratalny system sprzedaży, aby całościowy koszt posiadania samochodu utrzymać na poziomie atrakcyjniejszym niż samochody spalinowe porównywalnej klasy – mówił Piotr Zaremba, prezes spółki ElectroMobility Poland.

Nad autami, które zostały zaprezentowane jako prototypy pokazowe, pracowali Polacy, ale we współpracy z pracownikami  włoskiego studia Torino Design. Pomysł konsultował wieloletni projektant Jaguara – Tadeusz Jelec.

Facebook: przycisk 'lubię to' zniknie z aplikacji? >>

Izera – nazwa, hasło, logo

Skąd wzięła się nazwa Izera? ElectroMobility Poland tłumaczy, że pochodzi ona od Gór Izerskich, które leżą w południowo-zachodniej Polsce.

(...) Góry Izerskie to teren transgraniczny, położony na terytorium Polski i Czech. Izera przekracza granice zarówno geograficzne, jak i te symboliczne. Przy projekcie pracuje bowiem zespół międzynarodowych specjalistów. Nazwa jest przyjazna, łatwa do wymówienia oraz zapamiętania również dla osób spoza Polski. Izera ma również ambicje europejskie i będzie dostępna poza Polską – cytują wypowiedź producentów Wirtualne Media.

Z kolei logo marki może być interpretowane na wiele sposobów – jako kompas (bo samochody elektryczne wyznaczają kierunek rozwoju elektromobilności w Polsce) albo diament otoczony dłońmi (symbol troski i opieki). Znak graficzny jest też kojarzony z obszarem technologicznym i plastrem miodu, który odnosi się do natury.

Polska marka aut elektrycznych Izera będzie promowana hasłem: Milion powodów, by jechać dalej.

Izera – cena samochodów elektrycznych, data produkcji

Szacuje się, że za samochód elektryczny marki Izera trzeba będzie zapłacić około 200 tysięcy złotych. Produkcja aut ma ruszyć już w 2023 roku.

 

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.