Koronacja króla Karola III odbędzie się 6 maja. Taka ceremonia rządzi się odpowiednim protokołem i szczegółowym harmonogramem. Król Karol III postanowił jednak, by jego koronacja była nieco inna niż jego poprzedników.
Koronacja Karola III – data, szczegóły. Koncert koronacyjny i dodatkowy dzień wolnego >>
Koronacja Karola III – „rytuał namaszczenia”
Tradycyjną częścią koronacji jest „rytuał namaszczenia”. Polega on na namaszczeniu głowy monarchy konsekrowanym olejem. Ten obrządek do tej pory utrzymywany był w sekrecie, ale król Karol III zapowiedział, że chciałby, by w jego przypadku także poddani mogli być jego świadkami.
„Rytuał namaszczenia” jest uważany za święty i tradycyjnie jest przeprowadzany przez arcybiskupa Canterbury. W jego trakcie konsekrowany olej jest wylewany na łyżkę koronacyjną, a następnie monarcha jest namaszczany na rękach, klatce piersiowej i głowie. Być może właśnie dlatego wcześniej rytuał przeprowadzany był w tajemnicy, by poddani nie mogli zobaczyć części piersi monarchy.
Koronacja Karola III: dlaczego korona musi zostać poprawiona? >>
Jak poinformował The Telegraph, monarcha postanowił także, że baldachim będzie miał przeźroczysty dach, by poddani i widzowie na całym świecie mogli zobaczyć ceremonię namaszczenia na ekranach telewizorów.
Ta zmiana okazała się nieco problematyczna – wzrósł ciężar baldachimu, który miał być niesiony przez uczniów z charytatywnej szkoły z internatem w Horsham w West Sussex. Z tego powodu to zadanie będzie musiało jednak przypaść gwardzistom.