Fot. Wikimedia Commons/Artur Andrzej
Zakaz handlu w niedziele przejdzie do historii? Nie wykluczone, że ustawa sprzed roku zostanie cofnięta. Sejm na nowo zdecydował, czy jej uchwalenie było dobrym pomysłem.
Strajk uczniów 2019: dlaczego młodzież będzie protestować? >>
Wrócą handlowe niedziele?
1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa, która spowodowała, że zakupy mogliśmy robić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Nadal zakaz obowiązywał też w 13 dni świątecznych. Jednak w dwie niedziele, które wypadały tuż przed Bożym Narodzeniem i jedną niedzielę przed Wielkanocą, mogliśmy zrobić zakupy.
Od 1 stycznia 2019 roku wprowadzono kolejne zmiany. Centra handlowe były otwarte już nie w dwie, a w jedną, ostatnią, niedzielę miesiąca. Zakaz handlu nie dotyczył jednak właścicieli sklepów, którzy sami w wolny dzień obsługiwali swoich klientów. Zgodnie z zapowiedziami, kolejne obostrzenia mają wejść w życie już w 2020 roku. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście do tego dojdzie.
12 marca 2019 roku odbyła się konferencja, która podsumowała, jak zakaz handlu w niedziele wpłynął na sytuację gospodarczą w Polsce. Jeszcze przed obradami wiadomo było, że według statystyk, ponad połowa Polaków jest niezadowolona z podjętej przed rokiem decyzji polityków. Zakaz handlu, wbrew założeniom, nie wpłynął też pozytywnie na sytuację mniejszych przedsiębiorców. Czy zakaz handlu w niedziele zostanie w Polsce zniesiony? Decyzję w tej sprawie poznamy niebawem.
To już koniec Virgin?! Doda ogłosiła daty ostatnich koncertów zepołu >>
Zakaz handlu – gdzie nie obowiązuje?
Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy: stacji benzynowych, dworców kolejowych, sklepów internetowych, punktów gastronomicznych, aptek, kwiaciarni, kiosków, stoisk przy cmentarzach, sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami.
Przypominamy, że zakazem handlu objętych jest już kilka krajów, które należą do Unii Europejskiej, m.in.: Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Węgry, Polska, Luksemburg i Grecja.
Jesteście za czy przeciw zakazowi handlu?