News

Nowe żółte i czerwone strefy. Gdzie wracają obostrzenia?

Nowe żółte i czerwone strefy. Gdzie wracają obostrzenia?

Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło nowe żółte i czerwone strefy. Zobaczcie, w którym miejscach wracają obostrzenia.

Mapa stref, w których są wprowadzane zaostrzenia, jest aktualizowana na bieżąco przez Ministerstwo Zdrowia. Wszystko zależy od tego ile osób jest zarażonych wirusem COVID-19 w danym miejscu. Według najnowszych danych w czerwonej strefie znalazły się 3 powiaty, w żółtej jest ich siedem 7. Pojawiła się także lista ostrzegawcza, na której znajduje się 9 powiatów.

Koronawirus: II fala jesienią? Tak będzie wyglądała walka z wriusem >>

Czerwone strefy obowiązujące od 5.09.2020

  • powiat Nowy Sącz (woj. małopolskie)
  • powiat limanowski (woj. małopolskie)
  • powiat pajęczyński (woj. łódzkie)

Żółte strefy obowiązujące od 5.09.2020

  • powiat nowosądecki (woj. małopolskie)
  • powiat łowicki (woj. łódzki)
  • powiat lipski (woj. mazowieckie)
  • powiat kolski (woj. wielkopolskie)
  • powiat konecki (woj. świętokrzyskie)
  • powiat przeworski (woj. podkarpackie)
  • powiat kłobucki (woj. śląskie)

Znana sieć zamyka sklepy. Znikają też zakupy online >>

Czerwona strefa – zasady, obostrzenia

Miejsca, w które ministerstwo zdrowia oznaczyło jako czerwone strefy, obowiązują obostrzenia sanitarne o zaostrzonym rygorze. Poniżej wyjaśniamy zasady czerwonych streg.

Wchodzi obowiązek zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Obowiązuje on nie tylko na dworze, ale także w sklepach, transporcie publicznym czy w punktach gastronomicznych. Maseczkę można zdjąć tylko na terenie swojego domu lub w restauracji po tym jak usiądziemy na specjalnie wyznaczonym miejscu.

W sklepach oprócz zasłaniania nosa i ust obowiązuje stosowanie środków do dezynfekcji rąk oraz rękawiczek jednorazowych.

W transporcie publicznym obowiązują limity: 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu,

Można organizować imprezy rodzinne i wesela, jednakże liczba uczestników może wynosić maksymalnie  50 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa.

W instytucjach religijnych również obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa. W budynku liczba osób zgromadzonych musi zostać zmniejszona o połowę. Na uroczystości odbywają się na zewnątrz może wziąć udział maksymalnie 150 osób. Wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos, niezależnie od dystansu.

Koronawirus: krótsza kwarantanna wchodzi w życie. Co jeszcze się zmienia? >>

W salonach kosmetycznych i fryzjerskich mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

W kinach może przebywać maksymalnie 25% publiczności. Muszą one zachować dystans 1,5 metra i mieć zasłonięte usta i nos.

W siłowniach i klubach fitness obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 10 mkw. Zgromadzone osoby muszą mieć zasłonięte usta i nosy, a także zachowywać dystans 1,5 m.

Nie wolno organizować dyskotek, prowadzić klubów nocnych czy parków rozrywki. Zakazane jest także organizowanie imprez sportowych i kulturalnych.

Strefa żółta – zasady, obostrzenia

Obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje w środkach publicznego transportu, zakładach pracy, sklepach oraz obiektach usługowych, w kościołach oraz miejscach użyteczności publicznej. Należy także nosić maseczkę w w miejscach ogólnodostępnych jeśli nie niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego, czyli dystansu 1,5 m.

W strefie żółtej klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowania środków do dezynfekcji rąk oraz stosowania rękawiczek jednorazowych.

W pojeździe transport publicznego można przewozić tyle osób, ile wynosi 100% miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej autobusu. Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

W lokalach gastronomicznych obowiązuje nakaz zakrywania nosa do momentu, gdy personel nie przydzieli nam miejsca. Po przyjściu do stolika możemy zdjąć maseczki.

W imprezach rodzinnych czy weselach może uczestniczyć maksymalnie 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa.

W instytucjach religijnych wszystkie osoby znajdujące się w kościele (oprócz osób sprawujących kult) mają obowiązek zakrycia ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to wszystkie osoby biorące w nim udział muszą zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos.

Rok szkolny 2020/21: LEKTURY. Co będziecie czytać w tym roku? [LISTA] >>

W salonach fryzjerskich i kosmetycznych mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

W kinach może przebywać maksymalnie 25% publiczności, oczywiście przy zachowaniu dystansu 1,5 m oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.

W siłowniach czy klubach fitness obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 7 mkw. Zgromadzone osoby muszą mieć zasłonięte usta i nosy, a także zachowywać dystans 1,5 m.

Wydarzenia kulturalne i sportowe odbywające się w zamkniętych pomieszczeniach lub w obiektach sportowych na otwartej przestrzeni mogą mieć maksymalnie 25% uczestników i wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos i zachowywać dystans 1,5 m. Wydarzenie odbywające się na otwartej przestrzeni może oglądać 100 osób, ale wszyscy muszą mieć osłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.