News

Alert RCB: Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek? [NEWS AKTUALIZOWANY]

Alert RCB: Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek? [NEWS AKTUALIZOWANY]

Fot. Pixabay.com

Koronawirus dotarł do Polski? Jak podal Dziennik Łódzki, to ma być pierwszy przypadek zachorowania na wirusa w naszym kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało Alert RCB. 

Koronawirus w Polsce? Badania w Łodzi, a WHO ogłasza światowe zagrożenie >> 

Od dłuższego czasu docierają do nas informacje o groźnym koronawirusie z Chin. Mówi się, że wirus dotarł już do 50 państw i regionów na świecie. Liczba zakażonych koronawirusem ma przekraczać 82 tysiące osób, a ofiar śmiertelnych ma być ponad 2800 osób.

Co to jest koronawirus? Koronawirusy to gatunki wirusów, które najczęściej powodują objawy infekcji układu oddechowego i pokarmowego u ludzi i zwierząt. U osób dorosłych zwykle jest to przeziębienie. U dzieci, osób starszych i osób z obniżoną odpornością koronawirusy mogą doprowadzić nawet do rozwoju choroby zagrażającej życiu. Śmiertelnie groźne są dwa koronawirusy –  SARS-CoV i MERS-Cov.

Zakażenie koronawirusem powoduje zapalenie płuc, które porównuje się do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS. Wirus, który dotarł z chińskiego miasta Wahun do Europy to 2019-nCoV. To nowy typ koronawirusa, którego pochodzenie nie jest jeszcze znane.

Koronawirus grozi Europie. Jakie są objawy? >>  

Koronawirus: pierwszy przypadek zarażenia w Polsce. Alert RCB

Jak podaje m.in. Dziennik Łódzki, potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa w Polsce. Zakażona 25-letnia kobieta przez miesiąc przebywała w Tajlandii i już tam źle się czuła. Przyjmowała nawet antybiotyki. Do naszego kraju przyleciała w sobotę 22 lutego 2020 roku, a z lotniska do Łodzi dotarła pociągiem. Sama zgłosiła się do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego. 25-latce wykonano testy, a pierwszy potwierdził, że jest zakażona koronawirusem. Kobieta przebywa w szpitalu, gdzie przeszła kolejne badania. Te mają potwierdzić lub wykluczyć zakażenie. 

Jak podaje dziennik, 25-latka, która przebywa w łódzkim szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem, jest w stanie ogólnym dobrym. Inspekcja sanitarna bada z iloma osobami 25-latka miała kontakt. Będą podejmowane decyzje o tym czy poddać ich testom na obecność koronawirusa i zarządzić kwarantannę. 

Alert RCB: dlaczego go dostajesz? >>

W związku z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, osoby, które powracają do naszego kraju z zagranicy otrzymują SMS z Alertem RCB od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który brzmi:

Uwaga! Ministerstwo Zdrowia: Zagrożenie koronawirusem. Zapoznaj się z informacjami na stronie http://gov.pl/koronawirus lub zadzwoń na infolinię: 800 190 590.

[AKTUALIZACJA, 27.02.2020, 12.50] 

Nie mamy w Polsce potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z portalem tvp.info. Od godziny 12.00 trwa spotkanie na temat koronawirusa, które zwołał premier Mateusz Morawiecki. 

[AKTUALIZACJA, 28.02.2020, 10.30] 

Jak podają media, w piątek władze Litwy i Białorusi poinformowały o pierwszych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Na Litwie zarażona jest kobieta, która w poniedziałek 24 lutego wróciła z Werony (Włochy). Pacjentka przebywa w izolatce w szpitalu w Szawle.

Z kolei na Białorusi koronawirusa zdiagnozowano u studenta z irańskim obywatelstwem. Mężczyzna przebywa w szpitalu zakaźnym w Mińsku, a jego stan określa się jako dobry.

Jakie są szanse zachorowania na koronawirus? >>   

[AKTUALIZACJA, 2.03.2020, 11.00]

W niedzielę czeski minister zdrowia Adam Vojtiech poinformował o trzech potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Wszyscy chorzy przyjechali do kraju z Włoch. Jak podają portale, wyniki testów na koronawirusa są prawdopodobnie precyzyjne, ale zostaną powtórzone w laboratorium w Niemczech.

Przypomnijmy, że do tej pory w Niemczech potwierdzono ponad 130 przypadków zakażenia koronawirusem. Wirusolog prof. Christian Drosten twierdzi, że wirusem może zarazić się 60-70% populacji w Niemczech.

(…) Może to być w przeciągu dwóch lat albo nawet dłużej. Problematyczne będzie, jeżeli te infekcje nastąpią w krótkim czasie. Dlatego władze robią wszystko, by rozpoznać zarzewia zakażeń i spowolnić dalsze rozprzestrzenianie się infekcji – wyjaśnia Drosten.

2 marca, o godzinie 10.00 zaczęło się dodatkowe posiedzenie Sejmu, w czasie którego rząd przekazuje informacje na temat koronawirusa. Mateusz Morawiecki powiedział, że kiedy wirus pojawi się w Polsce, rząd przekaże taką informację.

Dzień wcześniej, 1 marca, do marszałek Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

[AKTUALIZACJA, 3.03.2020,11.30] 

W poniedziałek 2 marca Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa.

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.