Wikimedia Commons/Marcin Otorowski
Matura ustna 2022 odwołana. Jest komentarz ministra edukacji i nauki w sprawie egzaminów na koniec szkoły.
Obostrzenia po 26.04. 11 województw z mniejszymi zakazami >>
Już za chwilę uczniowie najstarszych klas szkół średnich przystąpią do matury 2021. Egzaminy w terminie głównym rozpoczną się we wtorek 4 maja i zakończą w czwartek 20 maja.
Pod koniec 2020 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło, że egzamin maturalny 2021, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Do matury ustnej będą mogli przystąpić absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
W 2021 roku uczniowie nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Matury 2021 odbędą się w reżimie sanitarnym.
MATURA 2021 – ważne zmiany ogłoszone! Nie będzie obowiązkowego egzaminu ustnego >>
Matura 2022 bez egzaminu ustnego. Jakie zasady?
Egzamin maturalny w 2022 roku zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku. Część ustna zostanie przeprowadzona tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą.
Od przyszłego roku wchodzi w życie obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Matura w 2022 r., tak jak w tym roku, odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych i bez egzaminu ustnego, ale będzie obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - cytuje ministra edukacii i nauki portal Onet.
Jedyna różnica w porównaniu do tego roku to obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów, czyli bez tego limitu trzydziesto- czy dwudziestoprocentowego (...) - powiedział szef resortu w czasie konferencji prasowej dotyczącej egzaminów.
Do kiedy będziemy nosić maseczki na zewnątrz? Jest odpowiedź ministra >>
Jak będzie wyglądała matura 2023?
- Egzamin zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 roku.
- Arkusze egzaminacyjne w formie określonej w Informatorach.
- Nie ma obowiązku zdania (tj. uzyskania co najmniej 30% punktów) egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym – będzie tylko obowiązek przystąpienia do tego egzaminu.
- Obowiązek zdania egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym ma wejść w życie w 2025 roku.