Reklama
placeholder
News

Wrócą niedziele handlowe? To część walki z koronawirusem

Wrócą niedziele handlowe? To część walki z koronawirusem

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Wrócą niedziele handlowe? To część walki z koronawirusem w Polsce. Jakie jeszcze zmiany mogłyby zostać wprowadzone?

Matura 2020 bez egzaminu ustnego? To możliwe >>

Od dłuższego czasu w Polsce obowiązują obostrzenia, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Nowe zasady dotyczą m.in. handlu. Wprowadzono m.in. ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych oraz limit osób, które mogą przebywać w sklepach. Niektóre sklepy spożywcze działają przez całą dobę. Dodatkowo zdecydowano o tym, że w aptekach i sklepach w godzinach 10.00-12.00 będą obsługiwani tylko seniorzy.

Koronawirus w Polsce: zakazy dla nieletnich, sklepy spożywcze i budowlane ze zmianami od 1.04.2020 >>

Koronawirus w Polsce: wrócą niedziele handlowe?

Jakiś czas temu na stronie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza kilkanaście sieci handlowych w Polsce, pojawiły się postulaty branży handlowej związane z „odmrażaniem gospodarki”. POHiD apeluje do rządu, żeby zmiany w funkcjonowaniu handlu wprowadzać w dwóch etapach – po 19 kwietnia oraz w okresie kiedy spadnie wzrost zachorowań i zgonów spowodowanych koronawirusem.

W pierwszym punkcie postulatów przedstawionych przez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji pojawiło się zniesienie zakazu handlu w niedziele. Jak czytamy, takie działanie miałoby spowodować „zwiększenie przepustowości i rozładowanie ruchu w sklepach w trakcie całego tygodnia" oraz "utrzymanie ciągłości dostaw i miejsc pracy w handlu i u dostawców oraz pobudzenia krajowej produkcji mebli poprzez zwiększenie obrotów w sklepach meblowych”. Według POHiD zniesienie niedzielnego zakazu handlu powinno nastąpić w I etapie „odmrażania gospodarki”, czyli od 20 kwietnia 2020 roku.

O co jeszcze apeluje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji? Wszystkie postulaty branży handlowej znajdziecie niżej.

Testy na koronawirusa w mobilnych punktach ‘drive-thru’. Gdzie je znaleźć? >> 

Odmrażanie gospodarki – postulaty branży handlowej

Działania do podjęcia od 20 kwietnia:

  • Zniesienie zakazu handlu w niedziele – zwiększenie przepustowości i rozładowanie ruchu w sklepach w trakcie całego tygodnia. Utrzymanie ciągłości dostaw i miejsc pracy w handlu i u dostawców oraz pobudzenia krajowej produkcji mebli poprzez zwiększenie obrotów w sklepach meblowych.
  • Wprowadzenie nowego limitu osób przebywających w sklepie – Dla placówki handlowej o powierzchni do 100 m2 – 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, dla placówki handlowej o powierzchni powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2 powierzchni użytkowej budynku według zasad z Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dla potrzeb podatku od nieruchomości.
  • Zniesienie ograniczeń w funkcjonowaniu marketów budowlanych z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie. Działalność tej części sektora jest istotna z uwagi na asortyment konieczny na wypadek awarii w gospodarstwach domowych. Ponadto markety budowlane wspierają firmy realizujące prace remontowe, ważne dla gospodarki i utrzymania miejsc pracy.
  • Dopuszczenie handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, dla właścicieli lub najemców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego, pozostałych artykułów użytku domowego oraz sprzętu sportowego.
  • Zniesienie ograniczeń dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2, w tym galerii handlowych, parków handlowych oraz placówek wolnostojących z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie.
  • Przesunięcie „godziny dla seniora” na pierwsze godziny po otwarciu sklepu.
  • Utrzymanie 1,5 m odległości w kolejce przy kasach. Sklepy wyznaczyły linie w kolejce do kas celem zachowania bezpiecznej odległości.
  • Zapewnienie jednorazowych rękawiczek foliowych lub torebek foliowych dla klientów przed wejściem do sklepu.
  • Przekazanie z wyprzedzeniem informacji do branży, kiedy i jakie obostrzenia będą zniesione wraz z określeniem planowanych środków ochrony sanitarnej wymaganych do wdrożenia przez sklepy.

Działania do podjęcia w okresie odwrócenia trendu wzrostu zgonów i zachorowań:

  • Zwiększenie limitu osób przebywających w sklepie. W sklepach o powierzchni do 100 m2 – 6 osób na jedno stanowisko kasowe, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 10 m2 powierzchni użytkowej budynku według zasad z Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dla potrzeb podatku od nieruchomości oraz docelowa rezygnacja z limitów.
  • Ograniczenie „godzin dla seniora” do jednej godziny po otwarciu sklepu oraz docelowa rezygnacja z godzin dla seniora.
  • Utrzymanie zasad i dotychczasowych norm bezpieczeństwa i dezynfekcji do czasu ustania pandemii.
Reklama
placeholder
Zobacz też
2024 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama