Reklama
placeholder
News

Modelki w ubraniach, w których je zgwałcono. Wyjątkowy pokaz

Modelki w ubraniach, w których je zgwałcono. Wyjątkowy pokaz

Fot. Instagram.com/nudria_

Reklama
Reklama
placeholder

Modelki wystąpiły w ubraniach, w których je zgwałcono. W Polsce zorganizowano wyjątkowy pokaz mody.

Koronawirus opóźni matury i egzamin 8-klasisty? Minister komentuje >> 

8 marca 2020 roku w warszawskim Barze Studio odbył się szczególny pokaz mody. W roli modelek wystąpiły kobiety, które w przeszłości zostały zgwałcone, doświadczyły przemocy seksualnej lub na tle seksualnym. Zaprezentowały na wybiegu ubrania, które miały na sobie w chwili tego doświadczenia – m.in. dżinsy, sukienki, piżamy, bieliznę. 

Niezwykły pokaz mody został zorganizowany przez Stowarzyszenie Forgetmenot (Niezapominajka), które działa oficjalnie od 18 stycznia 2020 roku. Zostało założone przez Paulinę Popowską i Maję Staśko z myślą o osobach, które doświadczyły przemocy m.in. seksualnej oraz na tle seksualnym, czyli gwałtu i molestowania.

Życie w świecie, który nienawidzi kobiet, to ciągła walka, ale nie musimy już jej prowadzić same. Mamy siebie i zawsze możemy na siebie liczyć. Gwałt to nie jest prywatna sprawa. Gdy krzywdzicie jedną z nas, krzywdzicie nas wszystkie. I spodziewajcie się reakcji nas wszystkich. Wspólny gniew skrzywdzonych ma olbrzymią moc – mówiła w rozmowie z portalem Noizz Maja Staśko jedna z założycielek Stowarzyszenia Forgetmenot.

Disney: postać z nowej bajki jest lesbijką, ale… nie w polskiej wersji! >>

Pokaz mody, które zorganizowało Stowarzyszenie Forgetmenot miał m.in. przekazać, że ofiary przemocy seksualnej nie prowokują swoim strojem, zamanifestować ich siłę w walce z przeżytą traumą oraz dodać otuchy wszystkim, którzy potrzebują pomocy.

(…) Zaszczyciliście Nas swoją obecnością w @Bar Studio. Tam odbył się Nasz pierwszy, wyjątkowy i przełomowy Pokaz Mody. Pokaz, podczas którego zaprezentowałyśmy nasze ubrania. Te ubrania miałyśmy na sobie, gdy doświadczyłyśmy przemocy seksualnej. Stroje takie jak te, kultura gwałtu określa mianem prowokacji, przedstawia jako wymówkę dla gwałcicieli i seksistów. Chciałyśmy pokazać absurdalność tej tezy, bo ubrania to nie prowokacje. Każda z osób które przeszły się po tym niecodziennym wybiegu zrobiła to dla siebie czym przełamałyśmy strach i pojawiłyśmy się w centrum uwagi i blasku fleszy. My, członkinie Stowarzyszenia, zrobiłyśmy to także dla tych z Was, tych, którym być może brak odwagi, nadziei i sił, byście nie były/li same/i oraz dla Was, osób, których wsparcia potrzebujemy, by zmieniać świat (…). Dziękujemy Wam – jesteście częścią Naszej rewolucji! Do zobaczenia na kolejnym wydarzeniu! (…) – czytamy na Facebooku stowarzyszenia.

Po pokazie rzuciłyśmy się sobie w ramiona. Płakałyśmy, śmiałyśmy się, drżałyśmy. Osoby z publiczności przytulały nas ze łzami w oczach, wzruszone. To było coś niesamowitego, oczyszczającego, wzmacniającego. Jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. Po nim już nic nie będzie takie samo. Po pokazie codziennie dołączają do naszej grupy kolejne osoby, które chcą należeć do naszej wspólnoty – cytuje wypowiedź Mai Staśko Noizz.

Zdjęcia z niezwykłego pokazu mody zobaczycie niżej.

 

 

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama