Fot. Pixabay.com
Wkrótce na nowo zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jakie będą obowiązywać obostrzenia? Czekają nas spore zmiany.
Od dłuższego czasu cały świat, w tym Polska, walczy z koronawirusem. W naszym kraju wprowadzono szereg restrykcji, które mają zapobiegać kolejnym zakażeniom SARS-CoV-2. Zamknięto m.in. granice kraju, zakazano organizacji imprez masowych i wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne: kiedy otwarcie?
Jakiś czas temu rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że salony fryzjerskie i kosmetyczne ponownie zostaną otwarte w trzecim etapie rozluźnienia restrykcji. 13 maja 2020 roku odbyła się konferencja prasowa, w czasie której ogłoszono, że salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne mogą wznowić swoją działalność od 18 maja.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne - jest data otwarcia i szczegóły obsługi >>
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – wytyczne
9 maja 2020 roku Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego opublikował na swojej stronie internetowej zalecenia dla salonów fryzjerskich i gabinetów kosmetycznych.
Wytyczne powstały w oparciu o przewodnik „Bezpieczne salony kosmetyczne i fryzjerskie – wracamy do pracy”, autorstwa Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego i były przez wiele dni konsultowane m.in. z Izbą Kosmetologów, przedstawicielami branży zrzeszonymi w inicjatywie BeautyRazem. Na ich podstawie we współpracy ze Związkiem Ministerstwo Rozwoju przygotowało rządowe rekomendacje które zostaną upublicznione w najbliższych dniach – czytamy na stronie kosmetyczni.pl.
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego zachęca właścicieli salonów fryzjerskich i kosmetycznych do wydrukowania plakatów z zaleceniami i wywieszenia ich w oknie, by klienci mogli być pewni, że miejsce działa zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju.
SZKOŁY - otwarcie: kto i kiedy wróci do placówek? Wytyczne ministerstwa edukacji >>
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – zasady działania:
- Między stanowiskami pracy i pracownikami obowiązuje odległość 1,5 metra. Jeśli zachowanie odpowiedniego dystansu nie jest możliwe, należy ustawić przepierzenia (rodzaj cienkiej ścianki) między stanowiskami pracy.
- Przy wykonywaniu usług należy nosić maseczki, rękawiczki ochronne, a nawet gogle i przyłbice.
- Należy nosić odzież ochronną – jednorazową lub tekstylną.
- Rezerwacji wizyt należy dokonywać tylko przez telefon lub internet.
- Przyjmowane są tylko osoby zdrowe (przed wizytą może być przeprowadzony pomiar temperatury i krótka ankieta zdrowotna). Jeżeli czyjś stan zdrowia wzbudzi podejrzenia fryzjera czy kosmetyczki ma on/ona prawo do przerwania wizyty lub odmowy jej rozpoczęcia.
- Liczba klientów w gabinecie jest ograniczona.
- W salonach nie funkcjonują poczekalnie (należy umawiać się na zabiegi na konkretną godzinę i nie czekać na niego w lokalu). Klienci mogą przechowywać swoje rzeczy osobiste w workach, żeby się nie stykały.
- Klienci są proszeni o noszenie maseczek ochronnych, rękawiczek i dezynfekcję rąk. Zdjąć maseczkę można jedynie podczas strzyżenia brody u barbera.
- Akcesoria są jednorazowe lub odpowiednio dezynfekowane po każdym kliencie.
- W salonach nie podaje się kawy i herbaty i nie wolno klientom np. czytać gazet.
- W salonach nie wolno korzystać z telefonów komórkowych. Nie wolno nawet wyjąć ich z kieszeni czy torebki i ta zasada obowiązuje zarówno klientów, jak i pracowników.
- W salonach nie ma testerów produktów.
- Preferowany sposób płatności to płatność bezgotówkowa.
- Kilka razy w ciągu dnia dezynfekowane są przestrzenie kontaktowe (klamki, itp.).
- Po każdym kliencie dezynfekowane są przestrzenie, narzędzia, urządzenia oraz pomieszczenia.