News

Najpierw padły serwery, potem była 'praca grupowa'. Oto próbny egzamin ósmoklasisty 2020

Najpierw padły serwery, potem była 'praca grupowa'. Oto próbny egzamin ósmoklasisty 2020

Fot. Pixabay.com

Najpierw padły serwery, potem była „praca grupowa”. Oto jak wyglądał próbny egzamin ósmoklasisty 2020.

Koronawirus: szkoły zamknięte do Wielkanocy! >>

Z powodu pandemii koronawirusa zawieszono zamknięto szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe. Przerwa trwa od 25 marca do przynajmniej 12 kwietnia 2020 roku. Uczniowie wrócą więc do szkolnych ławek najwcześniej we wtorek 14 kwietnia.

Niedawno poinformowano, że Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o przeprowadzeniu próbnych egzaminów ósmoklasisty i matur przez internet. Miała być to okazja „ćwiczeń dla uczniów” przed właściwymi testami.

Próbne egzaminy ósmoklasisty online zaplanowano na 30 marca-1 kwietnia, a próbne matury 2-8 kwietnia 2020 roku.

Przypomnijmy, że na razie rząd nie podjął decyzji o przełożeniu „prawdziwych” testów na koniec szkoły podstawowej i matur. Egzaminy ósmoklasisty ruszają 21 kwietnia, a egzaminy dojrzałości – 4 maja.

Próbna matura 2020 i egzamin ósmoklasisty PRZEZ INTERNET! Jest decyzja >> 

Próbny egzamin ósmoklasisty 2020: jak wyglądał?

W poniedziałek 30 marca 2020 roku o godzinie 9.00 uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych mieli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Niestety, według relacji na Twitterze, nie wszyscy mogli zalogować się na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i punktualnie zacząć rozwiązywać zadania, bo po prostu padły serwery.

Gdyby nie Twitter i Wy, nie napisałabym tego, dziękuję za linka

Nie mogę wejść na stronę CKE i napisać egzaminów, bo mnie wywala. Nie wiem czego oni się spodziewali

Nie działa mi strona, nie mogę załadować arkusza, link do strony i arkuszy też nie działa (…), widziałam, że tak będzie – pisali uczniowie na Twitterze.

Powtarzanie klasy przez koronawirusa? Dorota Zawadzka jest na tak >>   

Kiedy już udało się otworzyć arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, nie wszyscy uczniowie rozwiązywali go sami. Konsultowali się m.in. na Twitterze.

Nie sądziłam że kiedykolwiek będę rozwiązywała egzamin, siedząc na Twitterze i pijąc herbatkę

To jest bardziej ogólnopolska praca w grupie niż próbny egzamin

Jak my się przecież więcej nauczymy z Twittera od osób, które pomagają innym na egzaminie niż na lekcjach

Co będzie w 7.2??

Ej, nie spinajcie się tak, że sobie nawzajem pomagamy. U mnie np. za to wstawiają oceny, które liczą się do średniej, a nie chcę mieć jedyneczki, buziaki – czytamy na Twitterze pod hashtagiem #egzaminósmoklasisty. 

Koronawirus opóźni matury i egzamin 8-klasisty? Minister komentuje >> 

Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składał się z 22 zadań, a czas na ich rozwiązanie wynosił 120 minut. Uczniowie musieli zmierzyć się z fragmentem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, Zemstą Aleksandra Fredry, napisać ogłoszenie zachęcające do udziału w konkursie szkolnym. Najwyżej punktowane było wypracowanie. Ósmoklasiści mieli do wyboru dwa tematy - Łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Czy zgadzasz się z tym poglądem? lub Napisz opowiadanie o przygodzie, którą przeżył ktoś, kto przeniósł się do świata przedstawionego jednej z lektur obowiązkowych.

Warto dodać, że próbny egzamin ósmoklasisty przez internet nie jest obowiązkowy. Jak podaje m.in. TVN24, zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną najpierw przekazane dyrektorom szkół, którzy mają udostępnić je nauczycielom. Na stronie CKE zostaną one opublikowane w środę 8 kwietnia.

Część szkół w Polsce zdecydowała, że ich uczniowie nie wezmą udziału w próbnym egzaminie, bo wcześniej takich testów zorganizowano już kilka. Zamiast tego zdalnie odbywają się normalne lekcje.

Arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty 2020 z języka polskiego znajdziecie na tej stronie. 

[AKTUALIZACJA, 31.03.2020,12.00]

We wtorek odbył się próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki. Test także był rozwiązywany przez internet. Uczniowie musieli uporać się z 21 zadaniami. Zadania 1-15 były zadaniami zamkniętymi, a 16-21 - otwartymi. 

Arkusz próbnego egzaminu ósmoklasisty 2020 z matematyki znajdziecie tutaj. 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj