Reklama
placeholder
News

Ostatnie Pokolenie paraliżuje Warszawę. Co wiadomo o młodych aktywistach?

Ostatnie Pokolenie paraliżuje Warszawę. Co wiadomo o młodych aktywistach?

fot. Pixabay / Facebook: Ostatnie Pokolenie

Reklama
Reklama
placeholder

Grupa Ostatnie Pokolenie od pewnego czasu zakłóca wydarzenia i blokuje ulice w Warszawie. Młodzi aktywiści wywołali kontrowersje w mediach społecznościowych między innymi po tym, jak oblali zabytkowy pomnik Syreny, który oblali pomarańczową farbą. Co wiadomo na temat młodych aktywistów i co chcą osiągnąć?

Ostatnie Pokolenie organizuje coraz więcej protestów na ulicach Warszawy. W poniedziałek 22 kwietnia 2024 roku młodzi aktywiści zablokowałli dwa pasy ul. Świętokrzyskiej, trzymając w ręce transparent z napisem ''Ostatnie Pokolenie''. Zostali przez to usunięci siłą przez policję. Członkowie grupy wcześniej zasłynęli z tego, że przyklejali się do warszawskich mostów. W kwietniu 2024 roku aktywiści zorganizowali też protest w trakcie inauguracyjnego wyścigu na torze Służewiec. Wtedy zostali zatrzymani przez ochronę i usłyszeli zarzuty zakłócania przebiegu imprezy masowej. Może grozić im za to grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności. Wygląda na to, że aktywistom Ostatniego Pokolenia bardzo zależy na osiągnięciu swoich celów. Mają nawet wytłumaczenie odnośnie tego, dlaczego paraliżują Warszawę. 

Zespół MODELKI ze Złotą Płytą. Kim są dziewczyny podbijające listy przebojów? >>

Ostatnie Pokolenie walczy o lepszą przyszłość. Jakie mają cele?

Młodzi aktywiści Ostatniego Pokolenia są działaczami klimatycznymi, którzy chcą, aby rządzący zwrócili większą uwagę na zmiany klimatu. Domagają się też zmian w transporcie, w tym zatrzymania budowy nowych dróg ekspresowych i autostrad. To właśnie przeciwko temu protestowali na torze Służewiec. Grupa Ostatnie pokolenie założyła nawet własną stronę internetową, na której opowiedziała o swoich celach i zachęciłą internautów do wspierania ich działań.

Harry Styles dostał 8000 kartek od fanki. Stalkerka skazana >>

Ze strony można się dowiedzieć, że Ostatnie Pokolenie to:

Ruch obywatelskiego oporu, który żąda dostępnego i taniego publicznego transportu dla wszystkich Polek i Polaków. 

Ostatnie Pokolenie ma dwa postulaty. Domagają się między innymi:

Skokowego zwiększenia inwestycji w kolej i komunikację zbiorową poprzez przekazanie 100 procent środków z budowy nowych dróg ekspresowych i autostrad na regionalne i lokalne połączenia kolejowe i autobusowe od 2025 roku. 

Drugim z postulatów jest:

Stworzenie biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju.

Aktywiści Ostatniego Pokolenia jakiś czas temu poinformowali, że rządzący mają czas na spełnienie ich postulatów do wyborów samorządowych. Tak jednak się nie stało, dlatego zgodnie ze swoją zapowiedzią przystąpili do ''kampanii obywatelskiego oporu''. Oto jak grupa tłumaczy swoje działania:

Do czasu przyjęcia naszych postulatów opieramy się obecnemu rządowi. Nauki społeczne pokazują nam, że szybka zmiana społeczna, na miarę kryzysu, wymaga masowych zakłóceń, które wymuszą na rządzie przystąpienie do negocjacji. Kontynuujemy długą tradycję nieposłuszeństwa obywatelskiego. Inspirujemy się i wyrażamy podziw dla historii walczących o swoje prawa kobiet, strajkujących pracowników i ludzi doświadczających rasizmu. Szczególnie przyświeca nam pamięć o Solidarności.

Ostatnie Pokolenie przekonuje też, że ich działania są konieczne, gdyż znajdujemy się na autorstradzie do klimatycznego piekła. 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama