News

Paszporty szczepionkowe – procedura zatwierdzenia przyspieszona

Paszporty szczepionkowe – procedura zatwierdzenia przyspieszona

Fot. Pexels.com

Procedura zatwierdzenia tzw. paszportów szczepionkowych została przyspieszona. Zdania na temat tego rozwiązania są podzielone.

Nowe obostrzenia od 27.03: przedszkola, salony fryzjerskie, sklepy meblowe zamknięte. Co jeszcze? >> 

Paszport szczepionkowy – co to jest Zielony Certyfikat Cyfrowy?

Jak informuje m.in. Business Insider, 25 marca 2021 roku Parlament Europejski podjął decyzję o przyspieszeniu procedury zatwierdzenia „Zielonego Certyfikatu Cyfrowego”, który nazywany jest też paszportem szczepionkowym. Zakończenie prac nad zaświadczeniem, które ma pozwolić na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w czasie pandemii koronawirusa, planowane jest w czerwcu.

Po tym jak odbyło się głosowanie, przewodniczący europarlamentu David Sassoli wyznaczył termin składania poprawek do wniosku Komisji na następną sesję plenarną, czyli 26-29 kwietnia.

Mówi się, że paszporty szczepionkowe będą zawierać nformacje na temat tego czy osoba podróżująca została zaszczepiona na koronawirusa, czy otrzymała negatywny wynik testu oraz dane na temat powrotu do zdrowia po zakażeniu COVID-19.

Godzina dla Ziemi 2021: o co chodzi w akcji 27.03? >>  

Nie wszystkie kraje w Unii Europejskiej są zgodne co do zasadności paszportu szczepionkowego. Za jego jak najszybszym wprowadzeniem opowiadają się głównie te państwa, których gospodarka opiera się na turystyce – m.in. Grecja, Austria, Włochy, Hiszpania. Sceptyczni są natomiast przedstawiciele Francji i Niemiec. Argumentem przeciwko Zielonemu Certyfikatowi Cyfrowemu jest dyskryminacja.

Portale przypominają, że w Izraelu funkcjonuje już „zielona przepustka". Przysługuje tym, którzy co najmniej tydzień wcześniej przyjęli drugą dawkę szczepionki i tym, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Jest ona ważna przez pół roku dla osób zaszczepionych oraz do końca czerwca dla ozdrowieńców.

„Zielona przepustka” to indywidualny kod QR, który można ściągnąć na telefon lub dostać pocztą. Wydrukowana lub okazana za pomocą aplikacji, umożliwia korzystanie z restauracji, barów, siłowni, basenów, kin, teatrów, hoteli. Posiadacze mogą też uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Podaje się, że wprowadzenie podobnego rozwiązania rozważają władze Wielkiej Brytanii.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.