Reklama
placeholder
News

Nowe znalezisko we wraku Titanica. Eksperci szukają właściciela za pomocą... sztucznej inteligencji!

Nowe znalezisko we wraku Titanica. Eksperci szukają właściciela za pomocą... sztucznej inteligencji!

fot. www.imdb.com YouTube/Magellan/

Reklama
Reklama
placeholder

Kolejna wyprawa do wraku Titanica nieoczekiwanie stała się „misją odkrywczą”. Co specjaliści znaleźli na dnie?

Linia lotnicza będzie ważyć pasażerów. Po co? >>

Titanic - nowe znalezisko we wraku

Titanic, brytyjski transatlantyk, o którym powstały liczne dokumenty i nagrodzony jedenastoma Oscarami film z 1997 roku o tym samym tytule, wciąż posiada wiele tajemnic. Okręt zatonął w kwietniu 1912 roku, a na przestrzeni dziesięcioleci w miejsce katastrofy wybrało się wielu ekspertów. Mimo długotrwałej eksploatacji tego terenu i poszukiwań pozostałości po dawnym projekcie brytyjskiego towarzystwa okrętowego, zwanego dumnie niezatapialnym, transatlantyk nadal jest skarbnicą historii.

Najnowszego znaleziska dokonali specjaliści firmy Magellan, którzy zajmują się sporządzaniem map głębinowych i byli w trakcie tworzenia pierwszego pełnocyfrowego skanowania wraku. Przedmiot, jaki znaleźli, jest o dziwo bliźniaczo podobny do tego przedstawionego w fabule kultowego filmu Titanic, ponieważ jest nim złoty naszyjnik z klejnotami. Łańcuszek opatrzony jest turkusami oraz dużych rozmiarów zębem przypominającym część uzębienia rekina.

Orange Warsaw Festival: Jann zaskoczył występem z zespołem Thirty Seconds to Mars [WIDEO] >>

Titanic - sztuczna inteligencja pomaga rozpoznać właściciela odnalezionego naszyjnika

Zgodnie z prawem, znalazcy biżuterii nie mogą wydobywać jej z danego miejsca. Jednak przy użyciu narzędzi XXI wieku, takich jak sztuczna inteligencja, zdecydowali się na kolejne poszukiwania w celu zidentyfikowania właściciela naszyjnika oraz jego rodziny. Ma to umożliwić analiza archiwalnych zdjęć i filmów przedstawiających pasażerów Titanica. Eksperci zgromadzą dane i stworzą na ich podstawie obszerny materiał. Dzięki takiemu zestawieniu będą próbowali odkryć, jak wyglądał i nazywał się właściciel tej pamiątki. Następnie, idąc tropem gałęzi drzewa genealogicznego, planują odnaleźć rodzinę dawnego pasażera.

Specjaliści z firmy Magellan do tej pory wykonali 700 tysięcy zdjęć obszaru, w którym znajduje się Titanic oraz samego wraku. Stanowiły one podstawę do stworzenia trójwymiarowego modelu transatlantyku. Istnieje możliwość, że materiały zebrane podczas tych prac posłużą do stworzenia nowego filmu dokumentalnego o słynnym okręcie.
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama