Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają loty pasażerskie. Gdzie polecimy i jakie zasady obowiązują w czasie podróży?
Siłownie i kluby fitness – kiedy otwarcie? Podano prawdopodobny termin >>
Z powodu pandemii koronawirusa Polskie Linie Lotnicze LOT jakiś czas temu podjęły decyzję o odwołaniu wszystkich rejsów pasażerskich krajowych i międzynarodowych. Informowano, że loty nie będą realizowane do niedzieli 31 maja 2020 roku włącznie.
Przypomnijmy, że do 23 maja 2020 roku na terytorium Polski obowiązuje zakaz ruchu lotniczego.
LOT wznawia loty pasażerskie – zasady podróży
Niedawno na stronie internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT pojawił się komunikat o wznowieniu lotów pasażerskich od 1 czerwca 2020 roku.
(…) Pierwszy, pilotażowy etap obejmuje stopniowe przywracanie połączeń krajowych, nastawionych przede wszystkim na wsparcie biznesu i budzącej się branży turystycznej. W trosce o Twój komfort i bezpieczeństwo, przygotowaliśmy ofertę z uwzględnieniem bieżącej sytuacji epidemicznej w Polsce, a także w oparciu o zasady bezpieczeństwa rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny i międzynarodowe organizacje branżowe. Obserwując rozwój sytuacji na międzynarodowym rynku lotniczym, podjęliśmy decyzję o stopniowym przywracaniu połączeń pasażerskich, zawieszonych w połowie marca br. Nasz plan obejmuje kilka etapów rozłożonych w czasie najbliższych miesięcy i jest ściśle uzależniony od bieżącej sytuacji epidemicznej w Polsce oraz na świecie – czytamy.
Gdzie polecimy od 1 czerwca 2020 roku? Pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń krajowych LOT-u, realizowanych w ramach ośmiu portów lotniczych - do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk, do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.
Dziennie Polskie Linie Lotnicze LOT mają realizować około trzydziestu rejsów. Ich godziny mają uwzględniać potrzeby klientów biznesowych oraz ruch turystyczny w ramach kraju.
Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych: jakie będą obostrzenia? Spore zmiany >>
Jakie zasady będą obowiązywać w czasie lotów Polskimi Liniami Lotniczymi Lot?
- Załogi pokładowe obsługujące pasażerów podczas lotu zostaną wyposażone w maseczki i rękawiczki.
- Pasażerowie mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki przez cały czas trwania lotu.
- W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada +no contact+, ograniczająca bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą.
- Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach.
- W celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu, pasażerowie mają możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg. (Przez jedną sztukę bagażu rozumiemy plecak, torebkę, laptop lub reklamówkę z zakupami. Dodatkowy bagaż umieszczony zostanie w luku bagażowym).
- Planowane są także m.in. kontrole kamerami termowizyjnymi pasażerów wchodzących do terminali, odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących, space distacing w gate’ach oraz podczas boardingu, ograniczenie dostępnej infrastruktury (sklepów, saloników VIP), zapewnienie dostępu do środków antybakteryjnych i płatnych maszyn vendingowych z maseczkami ochronnymi.
- LOT pracuje także m.in. nad odprawą on-line oraz samodzielnym boardingiem za pomocą automatycznych bramek.
Jak czytamy na oficjalnej stronie LOT-u, „szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach zostaną przedstawione pasażerom do 25 maja”.
Zakaz picia alkoholu nad Wisłą w Warszawie przez CAŁE WAKACJE? Jest decyzja >>
Warto dodać, że Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że w ramach wznowionej siatki połączeń, ceny biletów w jedną stronę bez bagażu zaczynają się już od 99 złotych. LOT zamierza wprowadzić też dwutygodniowy cykl informowania o zmianach w połączeniach lotniczych.
(…) Kolejne etapy planu wznawiania lotów obejmują m.in. uzupełnienie siatki połączeń krajowych, a potem rozszerzenie jej o rejsy europejskie do miejsc, w których sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Realizacja naszych założeń będzie jednak uzależniona od rekomendacji międzynarodowych regulatorów lotniczych, m.in. Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA czy Agencji ds. Bezpieczeństwa Lotniczego EASA, a także działań poszczególnych państw związanych z zapobieganiem COVID-19 – informuje przewoźnik.