
fot. Pixabay.com

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne do matury i egzaminu ósmoklasisty dla ukraińskich uczniów, którzy zdecydują się na przystąpienie do testów.
Matura 2022 – terminarz, o której, czy jest wolne?
CKE wyznaczyła nowe terminy zgłaszania się do egzaminu dla uczniów z Ukrainy:
- 11 kwietnia – egzamin ósmoklasisty
- 31 marca – matura
Przystąpienie zarówno do egzaminu maturalnego, jak i ósmoklasisty nie jest obowiązkowe dla uczniów z Ukrainy, jednak nieprzystąpienie do nich wiąże się z koniecznością powtarzania klasy.
Egzamin ósmoklasisty 2022 dla zdających obywateli Ukrainy – wytyczne
Arkusze egzaminacyjne mają zostać przetłumaczone na język ukraiński, ale uczniowie będą je wypełniali po polsku. Na egzaminie z języka polskiego będą musieli przeanalizować fragment tekstu literackiego po polsku, a nie przetłumaczony na język ukraiński.
Egzamin ósmoklasisty – zmiany. Jednak nie będzie czwartego przedmiotu? >>
Uczniowie z Ukrainy będą mogli liczyć na kilka ułatwień - będą mieli do dyspozycji więcej czasu na rozwiązanie zadań, będą mogli korzystać ze słownika polsko-ukraińskiego, a także liczyć na obecność tłumacza, który przekaże zdającym informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu przekazywanych przed rozpoczęciem pracy z arkuszem egzaminacyjnym – podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Przewidziano możliwość pomocy nauczyciela, który przed przystąpieniem ucznia do rozwiązywania zadań odczytuje z arkusza rezerwowego jeden raz głośno, po kolei wszystkie teksty liczące po 250 wyrazów lub więcej, które są podstawą zadań egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Ma być to możliwe w przypadku, kiedy uczeń rozumie język polski, ale ma problemy z płynnym czytaniem tekstu pisanego.
Koniec roku szkolnego 2022: kiedy dla maturzystów, a kiedy dla młodszych klas? >>
O możliwych sposobach dostosowania decyduje rada pedagogiczna przy akceptacji rodziców zdającego.
Matura 2022 dla zdających obywateli Ukrainy – wytyczne
Maturzyści z Ukrainy mają mieć więcej czasu na rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych. Będą mogli używać słowników (nie dotyczy to egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym) i korzystać z pomocy tłumacza.
W przypadku ukraińskich uczniów, na maturze mogą zostać zastosowane szczegółowe zasady oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, jak dla zdających ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
Na egzaminie z matematyki dodatkowym ułatwieniem ma być podanie treści poleceń, instrukcji i treści zadań w języku ukraińskim.
Uczniowie mają mieć możliwość udzielania odpowiedzi w swoim ojczystym języku.
Nowy przedmiot w szkołach już pewny. Od kiedy, na czym polega i kto go będzie uczył? >>
Zmiany w przebiegu egzaminów kończących etapy nauki dotyczą także składów zespołów egzaminacyjnych. Minister edukacji dopuścił, by w bieżącym roku szkolnym mogły one zostać powiększone o osoby niewpisane do rejestru egzaminatorów, ale znające język ukraiński. Jedynym warunkiem będzie tylko odbycie szkolenia dla egzaminatorów – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Społeczne Towarzystwo Oświatowe miało skierować apel do ministra edukacji i nauki o to, żeby uczniowie, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku byli zwolnieni ze zdawania egzaminów. Pojawiła się prośba, żeby MEiN, w uzgodnieniu ze szkołami wyższymi, opracowało inne przepisy przyjmowania na studia osób z Ukrainy.
Matura 2023 i 2024 ze zmianami. Jakie są wymagania? >>
Egzamin ósmoklasisty i matura 2022 – daty
Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty 2022 w terminie głównym odbędzie się w dniach 24-26 maja. Matura 2022 rozpocznie się 4 maja i potrwa do 23 maja.
